Polacy nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy? Niepokojące wyniki nowego sondażu

2024-02-24, 16:17

Polacy nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy? Niepokojące wyniki nowego sondażu
Sondaż: 28 proc. Polaków wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czy Polacy wierzą jeszcze w zwycięstwo Ukrainy? Najnowsze wyniki sondażu pokazują, że optymizm naszych rodaków w tej sprawie słabnie. 

W sobotę na stronach Wprost zostały opublikowane rezultaty sondażu SW Research na temat opinii Polaków o tym, czy Ukraina ostatecznie zwycięży w wojnie z Rosją.

28 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zwycięzcą będzie Ukraina. Przeciwnego zdania jest 33,2 proc. badanych, a 38,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Niepokojące wyniki nowego sondażu

"Nieco większą wiarę w zwycięstwo Ukrainy można zaobserwować wśród kobiet (31,1 proc. w stosunku do 24,5 proc. wśród mężczyzn). Kobiety wyraźnie rzadziej wskazywały też odpowiedź: "Nie" (27 proc. wobec aż 40,3 proc. wskazań przez mężczyzn), a częściej nie miały zdania w tej sprawie (41,9 proc. wobec 35,3 proc.) – informuje Wprost.

Z sondażu wynika, że w zwycięstwo Ukrainy bardziej wierzą osoby powyżej 50 lat (31,5 proc.), a najmniej osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata. Odpowiedź: "Nie" wskazywali z kolei najczęściej badani w wieku 35-49 lat, a najrzadziej najstarsza grupa ankietowanych (26,4 proc.).

***

Badanie zostało zrealizowane 20-21 lutego 2024 roku przez agencję SW Research metodą wywiadów online na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18 lat. 

Dwa lata wojny

24 lutego 2022 roku wojska Putina, gromadzone przy ukraińskiej granicy od jesieni 2021, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił także z terytorium Białorusi. Było to spotęgowanie rosyjskich działań z 2014 roku - aneksji Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.

Przez dwa lata pełnoskalowej wojny zginęło tysiące ludzi, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej