"Wybory" na Białorusi w cieniu fałszerstw i manipulacji. Dziś ostatni dzień głosowania

2024-02-25, 07:35

"Wybory" na Białorusi w cieniu fałszerstw i manipulacji. Dziś ostatni dzień głosowania
Białoruś: reżimowe "wybory" do parlamentu i samorządów lokalnych. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Dziś przypada ostatni - główny - dzień głosowania w "wyborach" do Izby Reprezentantów i samorządów lokalnych na Białorusi. Do wyborów dopuszczeni zostali jedynie kandydaci lojalni wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Kampania wyborcza toczyła się na tle zakrojonych na szeroką skalę represji i oczyszczenia pola politycznego z opozycji.

Reżimowa Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że w trwającym od początku tygodnia przedterminowym głosowaniu wzięło udział prawie 42 procent uprawnionych obywateli. Taka forma "wyborów" daje możliwość fałszerstw i manipulacji. Studenci, żołnierze, emeryci i urzędnicy państwowi są zmuszani do oddania głosu.

W tych wyborach został zniesiony próg frekwencji - odbędą się przy dowolnej liczbie zaangażowanych wyborców. Podczas głosowania nie ma niezależnych obserwatorów ani kandydatów opozycji. Nazwiska członków komisji wyborczych są objęte tajemnicą.

Wybory do wyższej izby białoruskiego parlamentu - Rady Republiki - odbędą się 4 kwietnia.

Represje w trakcie "wyborów"

Nawet w trakcie "wyborów" reżim nie stroni od represji wobec społeczeństwa. W sobotę w Mińsku białoruskie KGB i milicja przeprowadziły obławę na architektów i członków ich rodzin. W ciągu ostatnich kilku dni represjom poddano około 70 osób.

Część represjonowanych skazano na areszt administracyjny, przeciwko innym prokuratura wszczęła postępowanie karne. Zatrzymanych aparat Łukaszenki oskarża o udział w protestach po sfałszowanych "wyborach" prezydenckich w 2020 roku.

Zdaniem demokratycznej opozycji chodzi o prewencyjną akcję, by zastraszyć intelektualistów i społeczeństwo.

Podczas trwających "wyborów" studenci, żołnierze, emeryci i urzędnicy państwowi są zmuszani do oddania głosu.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej