Protesty rolników. Agaton Koziński: są rozpędzeni, czują swoją siłę i sprawczość

2024-02-25, 18:30

Protesty rolników. Agaton Koziński: są rozpędzeni, czują swoją siłę i sprawczość
Blokada dojazdu do terminalu odpraw celnych na polsko-niemieckiej granicy w Świecku 25.02.2024.Foto: PAP/Lech Muszyński

- Widać, jak te protesty rozgrywają się jednocześnie w wielu krajach, trudno uwolnić się od przekonania, że są one zsynchronizowane, globalizacja i "usieciowienie" rolnictwa sprawia, że ciężko jest na nie reagować i ten głos rolników jest wyjątkowo donośnie słyszalny - mówił w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński, publicysta.

Od kilkunastu dni w całej Polsce trwają liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Protesty rolników. Złożony problem

Agaton Koziński komentował protesty rolników, zwracał uwagę na jego aspekt dotyczący produkty rolniczych z Ukrainy.

- Polski rolnik jest tu wystawiony na konkurencję, z którą nie ma szans wygrać. To jest fundamentalne pytanie, czy uznać, że rolnictwo na Ukrainie Polsce wystarczy, czy jednak strać się, by Polska zachowała swoją niezależność żywnościową. Drugi wymiar konfliktu związany jest z Zielonym Ładem. Trzeci aspekt, moim zdaniem najciekawszy, to solidarność rolnicza. Uruchomiły się nowe pokłady energii, kwestie rolnictwa, były bardzo lokalne, myślano w kategoriach swojego kawałka ziemi, nagle rolnicy połączyli się w całej Europie - zaznaczył gość audycji.

- Ewidentnie widać, że politycy nie wiedzą, jak się do tego zabrać, Bruksela na początku nic, nie robiła, bo nie wiedziała, jak się zachować. Widać, że rolnicy są rozpędzeni, czują swoją siłę, właśnie się policzyli i widzą, że jest ich więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, poczuli swoją siłę, swoją sprawczość - podkreślał Agaton Koziński.

Posłuchaj

Agaton Koziński o protestach rolników (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:04
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Jakub Kukla 

Gość: Agaton Koziński

Data emisji: 25.02.2024

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej