W Rosji bez zmian. 18-latka trafi do kolonii karnej za cytowanie wiersza?

2024-02-26, 16:30

W Rosji bez zmian. 18-latka trafi do kolonii karnej za cytowanie wiersza?
Rosja. Nastolatce z Petersburga grozi 5 lat kolonii karnej za krytykę wojny w Ukrainie ( zdjęcie poglądowe). Foto: Shutterstock/Elena Rostunova

18-latka z Petersburga w drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę umieściła na pomniku ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki kartkę z cytatem z jego wiersza. Wobec nastolatki wszczęto sprawę karną dotyczącą "dyskredytacji armii" rosyjskiej.  

Portal Mediazona poinformował, że 18-letnią Darię Kozyriową zatrzymano 24 lutego, po tym jak nakleiła na pomniku Szewczenki karteczkę z fragmentem wiersza "Testament": "Pochowajcie mnie i wstańcie, i kajdany rwijcie, i posoką, wrażą juchą, wolność swą obmyjcie".

Jak przypomina Radio Swoboda, "Testament" to jeden z najpopularniejszych wierszy Szewczenki; figurował nawet w sowieckich programach szkolnych.

Rosja. Nastolatce grozi pięć lat kolonii karnej

Sąd w poniedziałek zadecyduje o środku zapobiegawczym wobec dziewczyny (np. o ewentualnym umieszczeniu jej w areszcie). Sprawa karna dotyczy powtórnej "dyskredytacji armii", dlatego dziewczynie grozi nawet karą więzienia - do pięciu lat kolonii karnej.

Kozyriowa została skazana po raz pierwszy w grudniu 2023 roku, na karę grzywny. Powodem był jej komentarz w mediach społecznościowych jeszcze z marca 2022 roku, a więc sprzed prawie dwóch lat. Dziewczyna napisała wówczas, że nie popiera "ani na jotę" władz ukraińskich, jednak uważa, że "wojska na Ukrainę posyłają rosyjscy imperialiści". Skrytykowała przy tym wojny prowadzone w interesach "burżuazji", gdy - według jej słów - giną "żołnierze i robotnicy".

Po wyroku grzywny, w styczniu br., Kozyriewa została usunięta z uczelni - wydziału medycznego Państwowego Uniwersytetu w Petersburgu, gdzie zaczęła studia jesienią 2023 roku.

Przepisy o karach, włącznie z karą więzienia, za "dyskredytację" sił zbrojnych i "fake newsy" o działaniach armii wprowadzono w Rosji w marcu 2022 roku. Są one wykorzystywane wobec krytyków wojny z Ukrainą.

Czytaj także:

Śmierć Nawalnego. Kowal: trzeba działać, by zatrzymać Putina, to może być punkt zwrotny

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej