Wojska NATO w Ukrainie? Premier Słowacji: część państw tego chce
Premier Słowacji Robert Fico ocenił, że atmosfera rozmów zachodnich przywódców podczas konferencji w Paryżu była "prowojenna". W stolicy Francji w poniedziałkowy wieczór spotkali się prezydenci, premierzy i ministrowie z ponad 20 krajów NATO i Unii Europejskiej.
2024-02-27, 04:44
Jedną z omawianych propozycji było wysłanie wojsk na Ukrainę, ale przywódcy relacjonowali, że w tej sprawie nie ma porozumienia. Premier Słowacji powiedział, że w trakcie paryskiego spotkania "nie padło ani jedno słowo na temat planu pokojowego".
Zachodnie wojska w Ukrainie? Fico: Słowacja mówi "nigdy"
- Mogę potwierdzić, że są kraje, które są gotowe wysłać własne wojska na Ukrainę. Są też kraje, które mówią - nigdy. Słowacja jest jednym z nich - oświadczył Robert Fico.
Prezydent Polski Andrzej Duda mówił po konferencji, że padła propozycja wysłania wojsk na Ukrainę. Nie ma jednak porozumienia w tej sprawie i nie podjęto żadnych decyzji - podkreślił. Nie ujawnił, który kraj przedstawił ten pomysł.
Do sprawy odniósł się też francuski przywódca. - Dzisiaj nie ma konsensu co do wysłania w sposób jawny i oficjalny sił lądowych. Ale niczego nie można wykluczyć - oświadczył prezydent Emmanuel Macron.
REKLAMA
Posłuchaj
Wojna w Ukrainie. Stanowisko Słowacji
Słowacja pod rządami premiera Ficy sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę. Bratysława deklaruje jednak przekazywanie pomocy humanitarnej, cywilnej i technicznej.
We wtorek premier Robert Fico będzie uczestniczył w spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Zapowiadając te rozmowy, premier Donald Tusk stwierdził, że zamierza sprawdzić, czy grupa V4 "jeszcze ma sens".
REKLAMA
ms/IAR
wmkor
REKLAMA