Konferencja w Paryżu. Andrzej Duda: żarliwa dyskusja wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę

2024-02-26, 23:08

Konferencja w Paryżu. Andrzej Duda: żarliwa dyskusja wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę
Konferencja w Paryżu. Prezydent Andrzej Duda zdradził, że przywódcy dyskutowali o kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Foto: PAP/Marcin Obara

- Na spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu dyskutowano o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę - wyjawił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci, szefowie rządów i ministrowie z 28 państw rozmawiali w Paryżu o dalszym wspieraniu Ukrainy. Spotkanie to inicjatywa prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. 

- Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę i tutaj też nie było absolutnie porozumienia - powiedział na konferencji po spotkaniu prezydent. - Te zdania są różne - dodał. Nie ujawnił, który kraj przedstawił ten pomysł.

Ocenił, że wobec tej inicjatywy "nie było entuzjazmu". W rozmowie z dziennikarzami dodał, że takich decyzji nie podjęto.

Konferencja w Paryżu. Prezydent Andrzej Duda zdradził szczegóły

Polityk pytany o szczegóły ustalonego wsparcia dla walczącej Ukrainy, czy będą to np. pociski dalekiego zasięgu, nie chciał zdradzić konkluzji rozmów.

- Jeśli chodzi o szczegóły, poszczególne państwa decydują o tym, jaką pomoc przekazują Ukrainie - podkreślił.

Andrzej Duda poinformował, że "jeśli chodzi o wsparcie niemilitarne, w postaci sił niemilitarnych do wsparcia w rozminowywaniu czy strzeżeniu granicy, na takie propozycje uczestniczący w dyskusji byli otwarci".

Zobacz również:

Wśród uczestników paryskiej konferencji byli prezydenci lub szefowie rządów między innymi Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Finlandii i Rumunii.

Posłuchaj

Prezydent: pojawiła się propozycja wysłania wojsk na Ukrainę - nie ma takich decyzji. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

jp, PAP, IAR

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej