Te samorządy odniosły sukces w mijającej kadencji. Na liście liderów m.in. Warszawa, Zakopane i Krynica Morska
Warszawa, Zakopane, Sopot, Krynica Morska i Kobierzyce - to samorządy, które odniosły, w swoich kategoriach, największy sukces w kończącej się w tym roku kadencji. Pismo "Wspólnota", które opracowało ranking, w ocenie uwzględniło cztery czynniki: budżet, gospodarkę lokalną, infrastrukturę i sprawy społeczne.
2024-02-27, 13:33
Kadencja samorządów, która rozpoczęła się w 2018 roku, jest pod pewnymi względami wyjątkowa. Po raz pierwszy, decyzją władz centralnych, została ona wydłużona z czterech do pięciu lat. Poza tym władze lokalne musiały się borykać z trudnymi problemami: pandemią, dużą inflacją i kryzysem gospodarczym.
Pismo "Wspólnota" zaprezentowało swój najnowszy ranking kilka tygodni przed wyborami samorządowymi, ale najnowsze dane w nim zawarte pochodzą z 2022 roku. Autorzy zestawienia posługują się przede wszystkim informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego i zamieszczonymi w sprawozdaniach budżetowych miast i gmin.
Na sukces samorządów mijającej kadencji składa się kilka aspektów: finansowy - związany z budżetem, ekonomiczny - dotyczący stanu gospodarki lokalnej, infrastrukturalny - odnoszący się głównie do inwestycji, i społeczny. Ten ostatni uwzględnia realizowane polityki społeczne oraz polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym.
Miasta wojewódzkie - sukces Warszawy
Pierwsze miejsce w zestawieniu w kategorii miast wojewódzkich zajmuje Warszawa. Według autorów rankingu niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na zwycięstwo stolicy było wprowadzenie w 2020 roku nowego systemu planowania i monitorowania inwestycji miejskich. Jak czytamy w raporcie, jego wdrożenie "pozwoliło podnieść ich efektywność, umożliwiło właściwe planowanie, tworzenie realnych harmonogramów realizacji i finansowania inwestycji, systematyczne ich monitorowanie i dokonywanie niezbędnych korekt budżetowych".
REKLAMA
Autorzy zestawienia wskazują, iż stołeczny ratusz "kieruje się ideą miasta idealnego do życia: nowoczesnego, zielonego, z czystym powietrzem, sprawną komunikacją i rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych". I wymieniają konkretne inwestycje.
W tym roku ma być oddany do użytku zmodernizowany park Pole Mokotowskie. Ponadto mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych tras tramwajowych na Woli, Mokotowie i w Wilanowie. Dobiega końca także budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które wraz z przebudowywaną ul. Chmielną, Złotą i placem Centralnym stworzy Nowe Centrum. Po zakończeniu tych inwestycji stolicę można będzie oglądać z perspektywy nowego mostu pieszo-rowerowego. Nową atrakcją w Warszawie mają być spacery pomiędzy lewo- a prawobrzeżną częścią miasta - z dala od zgiełku i ruchu samochodowego.
Miasta powiatowe - zwycięstwo Zakopanego
Na sukces Zakopanego składa się kilka czynników: inwestycje w infrastrukturę miejską, wysoka jakość usług publicznych oraz dostęp do edukacji i kultury na odpowiednim poziomie. To wszystko sprawia, że jest to miejsce dobre do życia.
W obecnej kadencji zrealizowano między innymi takie inwestycje jak: Centrum Komunikacyjne i plac w Kuźnicach oraz nowe Równie Krupowe. Zmodernizowano również dziesiątki dróg, obiektów oświatowych i sportowych.
REKLAMA
Szczególnym osiągnięciem samorządu jest utworzenie komunikacji miejskiej. Obecna siatka połączeń pozwala turystom i mieszkańcom bez problemu dostać się transportem zbiorowym w dowolne miejsce w Zakopanem. To łącznie 11 ekologicznych autobusów, w tym trzy elektryczne i osiem spalinowych.
Inną ważną inwestycją była rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków Łęgi i Spyrkówka. Instalacje zyskały nowe ciągi technologiczne.
Samorządowcy z Zakopanego za swój sukces uznają również wprowadzenie Zakopiańskiej Karty Mieszkańca, dzięki której mieszkańcy zyskali darmową komunikację miejską oraz szereg innych ułatwień, w tym między innymi zniżki u lokalnych przedsiębiorców, zniżki na parkingi i uprawnienia do postoju na specjalnie wyznaczonych miejscach.
REKLAMA
Miasta na prawach powiatu - wygrana Sopotu
Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Sopot. W mieście inwestowano dużo między innymi w infrastrukturę drogową, w tym w ścieżki rowerowe i chodniki. Podczas realizacji inwestycji szczególny nacisk położono na wysoki poziom bezpieczeństwa i rozwiązania proekologiczne: uspokojenie ruchu, atrakcyjność przestrzeni i priorytet w komunikacji dla pieszych i rowerzystów.
Miasto inwestuje także w obiekty oświatowe, placówki sportowe i budownictwo komunalne. Ma to swoje odzwierciedlenie także w planach na 2024 rok. W tegorocznym budżecie na inwestycje w Sopocie zarezerwowano 116 mln 791 tys. zł. To prawie 21 procent całości zaplanowanych wydatków. Do użytku ma zostać oddanych 66 mieszkań, a jeśli samorząd otrzyma dofinansowanie, rozpocznie się budowa kolejnych 75.
Miasteczka i gminy wiejskie - Krynica Morska i Kobierzyce
W kategorii miasteczek pierwsze miejsce zajęła Krynica Morska. Władze samorządu są przykładem tego, jak wiele można zmienić w trakcie jednej kadencji. Jeszcze pięć lat temu Krynica w rankingu "Wspólnoty" zajmowała 585. lokatę.
Natomiast dolnośląskie Kobierzyce po raz drugi z rzędu znalazły się na czele zestawienia w kategorii gminy wiejskie. Samorządowcy z tej gminy mogą się pochwalić między innymi dużymi inwestycjami w oświatę. Na remonty i rozbudowę szkół oraz przedszkoli w ostatnim czasie przeznaczono blisko 92 mln zł. W obecnej kadencji samorząd budował także sieci kanalizacyjne, inwestował w nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.
REKLAMA
Robert Bartosewicz
REKLAMA