Finansowanie samorządów. Eksperci: w ostatnich latach uległo mocnej erozji

2024-02-21, 10:15

Finansowanie samorządów. Eksperci: w ostatnich latach uległo mocnej erozji
Pod koniec 2023 r. samorządy były zadłużone na ponad 18 mld zł. Większe niż w latach ubiegłych zadłużenie to skutek m.in. zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. Foto: Cinematographer/ Shutterstock

- Kondycja finansowa samorządu terytorialnego w ostatnich latach uległa mocnej erozji, samorządy próbowały ratować się kredytami, co też wpływa na ich potencjał inwestycyjny. Tego typu przesunięcia finansowe, jakie wykonywała władza centralna, nie służyły samorządom - mówiła dr Jowanka Jakubek-Lalik (Wydział Prawa i Administracji UW), która z Filipem Pazderskim (Instytut Spraw Publicznych) gościła w Polskim Radiu 24.

W poniedziałek na briefingu w podwarszawskim Izabelinie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z innymi reprezentantami samorządów polskich będzie rozmawiał z ministrem finansów o systemie finansowania samorządów. Polityk zaznaczył, że rząd Donalda Tuska zapowiedział m.in. pracę nad systemem finansowania samorządów, który uniezależni dochody samorządów od decyzji rządu.

Ograniczenia w finansowaniu samorządów. "Zaprzeczenie idei samorządności"

Jowanka Jakubek-Lalik stwierdziła, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z "pełzającą recentralizacją". - Rząd powoli, ale w konsekwentny sposób wpływał na funkcjonowanie samorządu terytorialnego, możemy szczególnie zauważyć to w strefie finansów publicznych. Gdy są ograniczone środki finansowe na wykonywanie zadań własnych przez samorządy terytorialne, to siłą rzeczy ogranicza to możliwość sprawnego wykonywania tych zadań. Patrzenie centralistyczne, z pozycji Warszawy, jest zaprzeczeniem idei samorządności - podkreśliła.

Inflacja i nowe zadania rzutują na finanse samorządów

Filip Pazderski również poruszył kwestię finansowania samorządów, na które w ostatnich latach nakładano dodatkowe obciążenia związane z nowymi zadaniami, przykładem wzrastające koszty finansowania edukacji. - Druga kwestia to procesy związane z rosnącą inflacją, wydatkami na prąd, ogrzewanie, które ponoszą samorządy - zauważył ekspert.

Posłuchaj

Kondycja samorządów w Polsce (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko - o samorządach) 21:18
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Sylwia Białek

Goście: dr Jowanka Jakubek-Lalik (Wydział Prawa i Administracji UW), Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych)

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej