13. emerytura w Szwajcarii? To możliwe, obywatele zdecydują w referendum

2024-03-03, 05:30

13. emerytura w Szwajcarii? To możliwe, obywatele zdecydują w referendum
Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy chcą wprowadzenia 13. emerytury w swoim kraju. Foto: shutterstock/Keitma, Elena_Alex_Ferns/Shutterstock.com

Szwajcarzy zagłosują w referendum dotyczącym wprowadzenia 13. emerytury. Ostatnie sondaże wskazują, że pomysł ten popiera ok. 53 proc. obywateli.

Niemal 50 proc. Szwajcarów deklaruje, że zagłosuje przeciwko 13. emeryturze. Obawiają się problemów ze sfinansowaniem dodatkowego świadczenia. Szwajcarzy będą również głosować w sprawie podniesienia wieku emerytalnego do 66 lat. Sondaże wskazują, że większość głosujących będzie przeciwko.

13. emerytura? Szwajcarzy zdecydują w referendum

Propozycję wypłacenia 13. emerytury wysunęły partie lewicowe, wskazując na rosnące koszty życia i spadek realnych dochodów seniorów. Pomysł został skrytykowany przez ugrupowania prawicowe, które określiły go jako "ryzykowny finansowo". Przeciwnicy twierdzą również, że dodatkowe świadczenie, które miałoby wejść w życie dopiero od roku 2026, byłoby finansowane poprzez podwyżki podatków lub cięcia innych wydatków.

Obecnie minimalna emerytura w Szwajcarii wynosi 1 225 franków szwajcarskich miesięcznie, natomiast maksymalne świadczenie ustalono na poziomie 2 450 franków. Wielu emerytom o najniższych dochodach przysługują dodatki lub dodatkowe zasiłki.

Demokracja bezpośrednia w Szwajcarii

Szwajcaria jest konfederacją (związkiem), co oznacza bardzo silną władzę regionów, nazywanych kantonami. Jednocześnie jest to państwo o bardzo rozbudowanej demokracji bezpośredniej. Bardzo wiele decyzji jest podejmowanych przez obywateli w referendach.

Referenda są zwoływane w Szwajcarii przede wszystkim wtedy, kiedy obywatele chcą odrzucić prawo uchwalone przez parlament. Aby je zorganizować, należy zebrać 50 tys. podpisów, a wynik głosowania jest wiążący dla władz bez względu na to, ilu obywateli weźmie w nim udział.

Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej