Policja uruchamia telefon alarmowy dla ochrony dzieci i młodzieży. Szef MSWiA: reagujmy, gdy coś nas niepokoi
Policja uruchamia we wtorek pilotażowy telefon alarmowy dla ochrony najmłodszych, którym grozi niebezpieczeństwo. To odpowiedź szefa MSWiA na tragiczne zdarzenia, którym można było zapobiec. "Gdy dziecku dzieje się jakakolwiek krzywda, służby muszą reagować błyskawicznie" - czytamy wpis MSWiA w mediach społecznościowych.
2024-03-05, 15:00
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zapowiedział, że ma to zapobiec tragediom podobnym do tej w Andrychowie, gdzie policja bezskutecznie szukała zaginionej nastolatki, która ostatecznie zmarła po spędzeniu kilku godzin na mrozie.
Gdzie ruszy pilotaż?
Szef MSWiA podkreślił, że po pilotażu w dwóch województwach - małopolskim i opolskim - specjalny telefon alarmowy zostanie uruchomiony w całym kraju. - Za jego pośrednictwem zawsze wtedy, gdy naszym dzieciom grozi niebezpieczeństwo rodzic czy zgłaszający będzie mógł połączyć się z komendą wojewódzką policji, aby zgłosić tę sprawę, aby reakcja była jak najszybsza - powiedział minister Marcin Kierwiński. Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).
"Rolą całego społeczeństwa jest ochrona najmłodszych. Pamiętajmy o numerach alarmowych, o telefonach zaufania, o psychologach i pedagogach. Apeluję do wszystkich - zwracajmy uwagę na otaczających nas ludzi, reagujmy, gdy coś nas niepokoi" - napisał szef MSWiA w mediach społecznościowych.
Policja powołała specjalny zespół
MSWiA informuje także o inicjatywie policji służącej poprawie bezpieczeństwa najmłodszych w Polsce.
REKLAMA
"Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, a także w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Andrychowie, Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, który ma opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji. Planuje się, że w ciągu 3 miesięcy przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu. Ocena zostanie zakończona sprawozdaniem" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Posłuchaj
- Nadużycia uprawnień, oszustwa. Dyrektor zoo w Poznaniu zatrzymana. Prokurator postawił jej zarzuty
- Policyjna obława w Berlinie. Ekspert: RAF to nie tylko akty terroru, ale napady i przestępczość
- Brutalny gwałt w centrum Warszawy. Ulicami stolicy przejdzie marsz. "Potrzebny jest nasz gniew"
IAR/PAP/kg/wmkor
REKLAMA