Wakacje kredytowe zostają. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać

2024-03-05, 16:11

Wakacje kredytowe zostają. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać
Wakacje kredytowe - założenia i zasady. Co zawiera rządowy projekt?. Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Rząd pomoże osobom, które posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach i przedłużył tzw. wakacje kredytowe na 2024 rok. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia dwóch rat do 30 czerwca, i jednej raty w każdym kolejnym kwartale. Przedstawiamy główne założenia projektu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez Ministra Finansów.

Wakacje kredytowe. Najważniejsze rozwiązania

  • Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Będzie można z nich skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz w przypadku kolejnych kwartałów - jeden miesiąc w każdym kwartale.
  • Rząd zdecydował, że wprowadzone zostanie kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe, jeżeli wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł.
  • Wymagany będzie także minimalny stosunek raty kredytu mieszkaniowego do dochodu. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku).

Posłuchaj

Premier: rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie zwiększona zostanie pomoc dla kredytobiorców.

  • Podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia - z 2 tys. zł do 3 tys. zł.
  • Wydłużony zostanie okres pomocy - z 36 miesięcy do 40 miesięcy.
  • Dłuższy będzie okres zwrotu wsparcia lub pożyczki - 200 rat zamiast 144.
  • Maksymalna wysokość pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Z projektu wynika, że łatwiej będzie można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). O pomoc będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.

Zwiększy się także kwota dochodu, która umożliwia uzyskania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia.

Czytaj także:

Ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej:

  • w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 1.940 zł (dotychczas 1.552 zł),
  • w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 1.500 zł (dotychczas 1.200 zł), pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 maja 2024 roku.

PR24.pl, gov.pl, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej