Niezależne organizacje oprotestowały politykę rolną UE. Apel do von der Leyen

2024-03-06, 16:37

Niezależne organizacje oprotestowały politykę rolną UE. Apel do von der Leyen
UE/ 330 organizacji apeluje do KE, aby porzuciła plany "likwidacji zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej". Foto: Shutterstock/ Eusebio Torres

Ponad 330 organizacji z całej Unii Europejskiej zaapelowało w liście do Komisji Europejskiej, aby "porzuciła plany likwidacji zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej". Organizacje krytykują m.in. fakt, że w reakcji na protesty rolników KE zrezygnowała z obowiązku wyznaczania ugorów.

W liście wysłanym w środę do szefowej KE Ursuli von der Leyen - podpisanym przez 61 koalicji i organizacji społeczeństwa obywatelskiego (w skład których wchodzi 330 podmiotów) - jego inicjatorzy wzywają ją do "rezygnacji z planów rozluźnienia budowy zielonej architektury w ramach Wspólnej Polityki Rolnej".

Sygnatariusze listu poddają ostrej krytyce najnowsze rozwiązania proponowane przez Komisję Europejską, które - jak piszą - mają na celu "wycofanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu z unijnej polityki rolno-żywnościowej".

Obszary nieprodukcyjne

W lutym 2024 r. Komisja przyjęła rozporządzenie, w którym umożliwiono państwom członkowskim odstąpienie od warunku przeznaczenia co najmniej 4 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa na obszary nieprodukcyjne (ugory), od którego uzależnione było otrzymanie płatności obszarowych w ramach WPR.

Autorzy listu przytaczanego przez polską Koalicję Klimatyczną krytykują ten ruch. Ich zdaniem stanowi to dalsze zagrożenie dla już zmniejszającej się różnorodności biologicznej, zwłaszcza na obszarach rolniczych.

Komisja zaproponowała także zniesienie wymogu składania przez rolników wniosków o wykonywanie oprysków pestycydami z powietrza (np. przy pomocy helikopterów). Zdaniem autorów listu jest "niezrozumiałe, jak instytucja odpowiedzialna za zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia publicznego, a także zadbanie o to, aby środki unijne przyczyniały się do osiągnięcia zrównoważenia środowiskowego i społecznego WPR może proponować takie rozwiązania".

Tajne plany KE

W piśmie ostro krytykowany jest także fakt, że plany Komisji dotyczące dalszej rewizji przepisów WPR nie zostały udostępnione opinii publicznej. Organizacje, które podpisały list, wzywają Komisję Europejską do opracowania ambitnych rozwiązań zapewniających rolnikom godziwe dochody.

"Protesty rolników nie mogą być wykorzystywane jako pretekst do rozluźnienia zielonej architektury WPR, a standardy środowiskowe nie powinny stać się kozłem ofiarnym mającym na celu uniknięcie rozwiązania problemu braku stabilności społecznej i gospodarczej w obecnym systemie rolnym. (...)Wzywamy Komisję, by przy formułowaniu opcji politycznych przyjęła spójne podejście, oparte na dowodach naukowych, zgodne z zobowiązaniami UE dotyczących różnorodności biologicznej i zmiany klimatu, a także celami określonymi w unijnej Strategii na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030 oraz w Strategii Od pola do stołu, które są elementami Europejskiego Zielonego Ładu" - napisano w liście.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej