Zamieszanie wokół Zielonego Ładu. Ekspert: żądania rolników są zero-jedynkowe
- Rolnicy zgłaszali swoje poprawki do Zielonego Ładu (…) wiele z nich nie zostało uwzględnionych. Teraz chcą brać czynny udział w ustaleniach, by ich głos był zauważalny i słyszalny - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Czekała (rolnik, redaktor naczelny portalu Top Agrar).
2024-03-08, 13:40
Rozmowy o zmianach w Zielonym Ładzie i w zasadach handlu z Ukrainą zapowiadał premier Donald Tusk. Szef rządu poleciał do Bukaresztu na spotkanie Europejskiej Partii Ludowej. W sobotę ma ponownie spotkać się z przedstawicielami protestujących rolników.
Zielony Ład. Rolnicy chcą uczestniczyć w tworzeniu nowych przepisów
Bartłomiej Czekała zwracał uwagę, że żądania rolników są jasno określone. - Sytuacja jest bardzo złożona. Są trzy zasadnicze postulaty rolników, w których nie chcą ustępstw i domagają się bezwarunkowej realizacji zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Pierwszy to odejście od Zielonego Ładu, w postaci, w jakim wszedł w życie, i zastąpienie go "Chłopskim Ładem", w którego tworzeniu będą uczestniczyć i który będzie spełniał ich oczekiwania. To, o czym się teraz dyskutuje, to na ile na poziomie krajowym i unijnym można pójść na ustępstwa z zakresu obowiązujących przepisów i na ile rolnicy mogą pójść na ustępstwa w negocjacjach. Od początku te żądania są bardzo zero-jedynkowe - stwierdził ekspert.
Jak wyjaśniał gość audycji, drugim punktem żądań jest natychmiastowe zatrzymanie produktów z Ukrainy. Trzecia kwestia to zniesienie ograniczeń w hodowli spowodowanych coraz większym ograniczaniem się możliwości powstawania nowych obiektów inwentarskich na obszarach wiejskich.
Posłuchaj
Komisarz UE zapowiedział, że przygotowuje bardzo istotne zmiany legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników, w tym odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów w ramach Zielonego Ładu. Wskazał, że to budziło największe obawy rolników w unijnej zielonej reformie. - Pierwsza sprawa - ugorowanie będzie dobrowolne, a nie przymusowe. Dwa - to niepokojąca rolników kwestia ograniczenia środków ochrony roślin, której od początku byłem przeciwny. To też nie wejdzie w życie, zostało to wycofane z procedury legislacyjnej. Inne rzeczy mają charakter bardziej techniczny, są biurokratyczne utrudnienia, które trzeba zmniejszyć - powiedział Wojciechowski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Bartłomiej Czekała (rolnik, redaktor naczelny portalu Top Agrar)
Data emisji: 7.03.2024
Godzina emisji: 15.33
PR24/wmkor
REKLAMA
REKLAMA