25 lat Polski w NATO. Gen. Wojciechowski: niekończący się proces zmian
12 marca 1999 roku Polska została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Największe wyzwania były kulturowe, związane, jak nam się wydawało, z nowymi wymogami. Tak naprawdę nie były wymogami, chodziło o inne traktowanie niektórych spraw - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Sławomir Wojciechowski, polski przedstawiciel wojskowy przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE.
2024-03-09, 10:01
Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku. Razem z nami zostali przyjęci także Węgrzy i Czesi. Wszystkie trzy kraje dawnego bloku wschodniego zostały zaproszone do Sojuszu w lipcu 1997 roku.
W momencie wstępowania Polski do NATO gość Polskiego Radia 24 był majorem. - Było dużo improwizacji i chęci, mało wiedzy. Nie wszyscy sojusznicy nam ufali. Były bariery związane z technologią i procedurami, które trzeba było wdrożyć. 25 lat Polski w NATO to niekończący się proces zmian i transformacji, adaptacji, dopracowywania. Bardzo źle reaguję na stwierdzenia, że "nie mamy się czego wstydzić", "osiągnęliśmy bardzo dużo" lub "nie jesteśmy gorsi". Dla mnie taki problem nie istnieje - powiedział gen. Sławomir Wojciechowski.
Nie tylko technika
Podkreślił, że polskiej obecności w NATO nie możemy analizować tylko poprzez pryzmat technologii. - Największe wyzwania były kulturowe, związane, jak nam się wydawało, z nowymi wymogami. Tak naprawdę nie były wymogami, chodziło o inne traktowanie niektórych spraw. Gdy byłem już dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodni, to przyglądałem się żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zostali wysłani na Łotwę. Było widać te 25 lat, żołnierze znakomicie sobie radzili, byli świetnie przygotowani i potrafili się zaadaptować, niepotrzebny był im pułkownik lub generał. To jest ta zmiana kulturowa. Żadnych kompleksów i kłopotów, niezależnie czym dysponują żołnierze. Z tej perspektywy jest to skok kulturowy - tłumaczył.
- Dynamika była bardzo duża. 25 lat kojarzy mi się z nieustanną pracą nad sobą i doskonaleniem. Dwa kroki w przód, jeden wstecz, trzy do przodu, dwa do tyłu, na zasadzie progresu. Oczywiście zmiany były bardziej widoczne w niektórych rodzajach Sił Zbrojnych. Najlepiej poradziły sobie Wojska Specjalne, bardzo zaawansowani jesteśmy też w Siłach Powietrznych - dodał gen. Wojciechowski, który jest kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Obecnie NATO liczy 32 członków. Po wybuchu wojny na Ukrainie dwa kraje skandynawskie Szwecja i Finlandia rozpoczęły starania o włączenie do natowskich struktur. Jako ostatnia do grona sojuszników została przyjęta Szwecja. w najbliższy poniedziałek w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli odbędzie się ceremonia, podczas której szwedzka flaga zostanie podniesiona obok pozostałych, których państwa należą do Paktu.
* * *
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Sławomir Wojciechowski
REKLAMA
Data emisji: 9.03.2024
Godzina emisji: 8.35
PR24/jt/kormp
REKLAMA