Ludzie mają przewagę nad sztuczną inteligencją. Chodzi o zdrowy rozsądek

Rozwój sztucznej inteligencji może wstrząsnąć gospodarką, a w szczególności rynkiem pracy. Eksperci wskazują, że jednym z elementów, które ciągle pozwalają ludziom konkurować z SI jest zdrowy rozsądek.

2024-03-13, 11:37

Ludzie mają przewagę nad sztuczną inteligencją. Chodzi o zdrowy rozsądek
Ludzie wciąż mają przewagę nad sztuczną inteligencją.Foto: Shutterstock/ Gorodenkoff

Algorytmy są efektywne tam, gdzie obowiązuje zasada stabilnego świata. Środowisko, w którym działają algorytmy jest dobrze zdefiniowane, stałe, przewidywalne i dostępne są wielkie ilości danych. Dlatego w dobrze zdefiniowanych grach, jak np. Go i szachy, w których trudno o zmiany zasad, algorytmy mogą i przewyższają możliwości ludzkiego umysłu.

Gerd Gigerenzer, autor książki pt. How to Stay Smart in a Smart World: Why Human Intelligence Still Beats Algorithms, zauważył, że jeśli w biznesie i społeczeństwie będziemy mieli do czynienia z rutynowymi sytuacjami, które nie będą się zmieniać w nieoczekiwany sposób, to algorytmy uczenia maszynowego rzeczywiście będą bardziej efektywne. W świecie, w którym z góry możemy znać wszystkie możliwe scenariusze sytuacji i ich prawdopodobieństwa, algorytmy mogą być skuteczniejsze niż ludzie.

Sytuacje niestabilne

W niestabilnych sytuacjach, w których pojawia się niepewność a prawdopodobieństwo przyszłych zdarzeń jest niemożliwe do oszacowania, człowiek poradzi sobie lepiej niż SI. Gigerenzer uważa, że proste i skuteczne heurystyki stosowane przez ludzi są efektywniejsze niż najbardziej zaawansowane modele uczenia maszynowego.


Sztuczna inteligencja w miejscach pracy. Źródło: PAP Sztuczna inteligencja w miejscach pracy. Źródło: PAP

Do takich sytuacji należą: poszukiwanie partnera życiowego, przewidywanie popełnienia kolejnego przestępstwa przez skazanego, proces selekcji w punkcie kontrolnym minimalizujący liczbę ofiar cywilnych możliwego zamachu czy przewidywanie rozwoju epidemii chorób zakaźnych. W takich wypadkach wiedza ekspercka, doświadczenie i proste drzewa decyzyjne zdają się radzić sobie lepiej niż bardziej zaawansowane model SI.

REKLAMA

Ludzki umysł przegrywa w trzech kategoriach z SI. Sztuczna inteligencja lepiej wykrywa regularności w obrazach i informacji dźwiękowej, skuteczniej znajduje powiązania w wielkich zbiorach danych i znacznie szybciej wykonuje obliczenia. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dane, na których trenowane są dziś najbardziej zaawansowane modele, pochodzą z jednego miejsca - z przeszłości.


Sztuczna inteligencja w miejscach pracy. Źródło: PAP Sztuczna inteligencja w miejscach pracy. Źródło: PAP

Nie zastąpi człowieka

SI nie przypomina ludzkiego umysłu. I jest to jeden z głównych powodów, dla którego SI nie zastąpi człowieka. Ludzkie myślenie charakteryzuje się tzw. zdrowym rozsądkiem, na który składa się myślenie w kategorii przyczyna-skutek (myślenie przyczynowe). Ludzie wiedzą, że inni ludzie myślą i czują (intuicyjna psychologia), znają zasady świata fizycznego (intuicyjna fizyka), przestrzegają norm grupowych i moralnych (intuicyjne uspołecznienie). To właśnie zdrowy rozsądek ma stanowić ogromne wyzwanie dla inżynierów stojących za SI.

Kluczowym wyzwaniem dla ekspertów, biznesu i całych społeczeństw jest zrozumienie tego, co algorytmy mogą zrobić, a czego nie potrafią. Jest to istotne zwłaszcza tam, gdzie ludzie są skłonni oddać część władzy decyzyjnej czarnym skrzynkom SI. SI i ludzka inteligencja różnią się jakościowo.

Czytaj także:

PR24/IAR/PIE/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej