Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. Wyższe cele krajowe

W marcu 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt aktualizacji polskiego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. W dokumencie strona polska prognozuje, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie 29,8 proc., a w przypadku elektroenergetyki przekroczy 50 proc. Przełoży się to na spadek emisji o 35 proc. w stosunku do 1990 r. (o 288 mln ton ekwiwalentu CO₂).

2024-03-20, 10:21

Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. Wyższe cele krajowe
Aktualizacja polskiej strategii klimatycznej to bardziej ambitne cele klimatyczne.Foto: taka1022/Shutterstock

Deklaracja w scenariuszu bazowym uwzględnia jedynie obecnie istniejące instrumenty transformacji energetycznej. Scenariusz ambitny, uwzględniający podjęcie dodatkowych środków, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi do konsultacji publicznych na przełomie II i III kwartału 2024 r.

Prognoza przedstawiona we wstępnej wersji KPEiK jest bardzo podobna do projekcji przedstawionych przez inne kraje V4: Węgry zapowiedziały wzrost udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 29 proc., Czechy do 30 proc. przed 2030 r. Znacząco odróżnia się na tym tle Słowacja, która jako cel wyznaczyła 23-proc. udział OZE. Spośród wszystkich krajów, które złożyły KPEiK najambitniejsze cele stawiają sobie Dania (71 proc.), Estonia (65 proc.) i Finlandia (60 proc.).

Wyższy cel krajowy

Plan podnosi krajowy cel na 2030 r. o 7 pkt. proc. w porównaniu z KPEiK z 2019 r. Rewizja dotychczasowych założeń była możliwa dzięki rozwojowi OZE w sektorze elektroenergetycznym. Osiągnięcie celu na 2030 r. będzie możliwe dzięki 51 GW mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu oraz elektrowni słonecznych. W scenariuszach przyspieszonych inwestycji w OZE, według modelu PEI Energy Mix, możliwe jest natomiast osiągnięcie nawet 55-67 GW w energetyce wiatrowej i słonecznej.

Wyższy udział niskoemisyjnych źródeł energii w miksie elektroenergetycznym to również niższe ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Realizacja ambitnych scenariuszy transformacji energetycznej wpłynie na spadek tych cen o 3-10 proc. w 2030 r. względem cen z 2023 r., a do 2040 r. nawet o 56-70 proc.

REKLAMA

Efektem będzie poprawa konkurencyjności polskiej gospodarki i ograniczenie wzrostów rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w długim terminie. Jednocześnie kluczowe dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce są inwestycje w infrastrukturę sieci elektroenergetycznych oraz źródła stabilizujące system w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa energetycznego w kraju.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej