"20 dni w Mariupolu". Adamski: widzimy twarze kobiet, dzieci, nagle okazuje się, że ta wojna ma realny wymiar

2024-03-22, 10:35

"20 dni w Mariupolu". Adamski: widzimy twarze kobiet, dzieci, nagle okazuje się, że ta wojna ma realny wymiar
"20 dni w Mariupolu", reż. Mstyslav Czernow (kadr z filmu). Foto: mat. promocyjne

- W tym filmie nie ma Zełenskiego, Putina, wielkiej polityki, są oni, zwykli ludzie, na których niepodziewanie spadły bomby - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który rozmawiał z Piotrem Goćkiem o filmowych premierach.

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. 

Łukasz Adamski zaznaczył, że cześć ujęć z filmu była już wcześniej emitowana jako korespondencja wojenna dziennikarzy, którzy znaleźli się w Mariupolu. - Teraz, kiedy zostało to złożone w jeden film, kiedy słyszymy narrację samego reżysera, który opowiada beznamiętnym głosem, co działo się wtedy w mieście, które zostało zrównane z ziemią, to ukazuje nam to coś, co idealnie określa pojęcie "ofiary wojny". Zwykle myślimy o tym jako o statystyce, słyszymy, że "zginęło 25 osób", kiedy jednak zobaczymy twarze tych zabitych ludzi, dzieci, kobiet, to nagle się okazuje, że wojna ma realny wymiar. To chyba największa siła filmu - zaznaczył.

Piotr Gociek zwracał uwagę, jak dramatyczne wydarzenia miały wtedy miejsce. - W tych kadrach, kiedy pozornie nic się nie dzieje, kiedy widzimy pustą ulicę, wrak samochodu, czołgu, jest wiele emocji. Miałem okazję oglądać wypowiedzi bohaterów filmu, jak mówią, że to, co trafiło do wersji kinowej, to i tak ujęcia "bardzo ostrożne". Większość materiału, szczególnie zarejestrowanego podczas bombardowania szpitala położniczego w Mariupol, była tak drastyczna, że żaden reżyser czy producent nawet nie odważyłby się umieścić ich w filmie. Miejmy świadomość, że przerażająca rzeczywistość, którą widzimy, i tak już została parokrotnie przefiltrowana z myślą o wrażliwości widza - zauważył.

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Adamski o nowościach filmowych (Polskie Radio 24 / Nakręceni – magazyn premier filmowych) 24:42
+
Dodaj do playlisty

 


W audycji dyskusja także o dramacie obyczajowym "Pamięć" w reżyserii Michela Franco z Jessicą Chastain i Peterem Sarsgaardem. 

Oraz dyskusja o filmie "Amerykańska fikcja" w reżyserii Corda Jeffersona, adaptacji powieści Percivala Everetta, który został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszego scenariusza adaptowanego.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Nakręceni - magazyn premier filmowych

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 21.03.2024

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej