Coraz bliżej zakończenia budowy elektrowni w Ostrołęce. Energa występuje o pozwolenia
Zakończono nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce - poinformowała w poniedziałek Energa. Wskazała, że w kolejnych etapach nastąpi złożenie wniosków do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji o pozwolenia na użytkowanie.
2024-03-25, 12:59
Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
"Następnie 13 marca Inspektor Urzędu Dozoru Technicznego przeprowadził badanie odbiorowe budowy pod kątem prawidłowości wszystkich elementów rurociągu, zainstalowanych urządzeń oraz zgodności nastaw osprzętu ciśnieniowego z dokumentacją uzgodnioną z UDT" - wyjaśniała spółka.
Dodała, że obecnie oczekuje na wydanie decyzji urzędu. "W kolejnych etapach nastąpi złożenie wniosków do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji o pozwolenia na użytkowanie" - wskazała Energa.
Elektrownia w Ostrołęce. Transformatory z Chin
Spółka informowała na początku lutego br., że cztery transformatory blokowe, które dla budowanego w Ostrołęce bloku gazowo-parowego wyprodukowano w Chinach, trafiły do Polski w styczniu - przypłynęły do Gdyni frachtowcem z portu Tianjin. "Dwa pierwsze urządzenia dotarły już na plac budowy elektrowni, transport pozostałych planowany jest w najbliższym czasie" - przekazała wówczas spółka należąca do Grupy Orlen.
REKLAMA
Jak wskazała Energa, w elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce zostaną zainstalowane cztery transformatory - trzy podstawowe i jeden zapasowy - o mocy 335 MVA każdy. Firma podała przy tym, że łączne zaawansowanie inwestycji - obejmujące prace projektowe, budowlane oraz zakupy i dostawy - na koniec 2023 r. wyniosło 59,5 proc.
Orlen przejął Energę w 2020 r., realizując projekt budowy multienergetycznego koncernu. Sieć dystrybucyjna Energi, jak informuje spółka, składa się z linii energetycznych o łącznej długości 196 tys. km i obejmuje zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Przez trzy kwartały 2023 r. Energa dostarczyła do odbiorców 16,6 TWh energii elektrycznej.
Energa zwróciła uwagę, że Grupa Orlen w segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh - megawatogodzinie do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. W opinii spółki inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce "pomaga realizować zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy Orlen".
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA