TK przekłada kolejną rozprawę. Wiceminister: to charakterystyczne dla Trybunału Przyłębskiej

2024-03-26, 05:45

TK przekłada kolejną rozprawę. Wiceminister: to charakterystyczne dla Trybunału Przyłębskiej
Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny przełożył termin rozprawy ws. przepisów covidowych. Foto: Grzegorz Czapski / Shutterstock.com

Po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny przełożył termin rozprawy w sprawie przepisów covidowych. Tym razem na 4 kwietnia. Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że to działanie charakterystyczne dla TK za kadencji Julii Przyłębskiej.

Badaniem zgodności z ustawą zasadniczą rozwiązań wprowadzonych przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego powinien zająć się pięcioosobowy skład pod przewodnictwem sędziego TK Stanisława Piotrowicza.

TK przekłada rozprawę. Wiceminister: to dla niego charakterystyczne

Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur powiedział Polskiemu Radiu, że wielokrotne przekładanie terminów rozpraw i pusta wokanda są cechą charakterystyczną Trybunału Julii Przyłębskiej, który wyjątkowo szybko działał w przypadku wydania zabezpieczeń dotyczących między innymi byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba.

- To są działania mające na celu zabetonowanie czy też ochronę osób, które są w sądownictwie związane z byłym obozem władzy. Takich sędziów, którzy wielokrotnie pokazali, że są lojalni wobec tego byłego obozu władzy, więc ich Trybunał Konstytucyjny chroni. Jest to duża część aktywności obecnego TK. W tych sprawach Trybunał, wydając zabezpieczenia, przejawia wręcz wyjątkową szybkość działania - ocenił Dariusz Mazur.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości do odpolitycznienia Trybunału, który teraz - jak mówił - jest narzędziem ograniczania rządów prawa w Polsce, potrzebna jest zapowiadana ustawa albo nawet zmiana konstytucji.

Posłuchaj

Dariusz Mazur: TK chce chronić osoby związane z byłym obozem władzy (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Zobacz również:

Przepisy covidowe. Kolejna przełożona rozprawa

- Otwarte pozostaje pytanie przy obecnym układzie władzy, gdzie prezydentem jest Andrzej Duda, kiedy będzie możliwe przyjęcie takich ustaw. Plus przy obecnym układzie głosów w parlamencie, kiedy będzie możliwe odrzucenie ewentualnego weta prezydenckiego. Nie wygląda na to, żeby to było możliwe jutro czy za tydzień - powiedział wiceminister.

Dariusz Mazur podkreślił, że nie zwalnia to rządzących z działań mających na celu przywrócenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwotnie przepisami covidowymi Trybunał miał się zająć 14 lutego. Następnie termin zmieniano na 28 lutego, 5 marca, 12 marca, 19 marca i 26 marca.

ms/IAR/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej