Strefa Gazy. Ludzie tratowali się, by dostać coś do jedzenia. Są ofiary

2024-03-30, 19:33

Strefa Gazy. Ludzie tratowali się, by dostać coś do jedzenia. Są ofiary
W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, który jest efektem walk między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Głodujący mieszkańcy Gazy tratowali się, by dostać żywność z transportu pomocy humanitarnej. Nie żyje kilka osób. To kolejna sytuacja, gdy zdesperowani Palestyńczycy ryzykują życiem dla choćby odrobiny jedzenia.

Co najmniej pięć osób zginęło, a 30 zostało rannych w sobotę w mieście Gaza, gdy tłumy ludzi zaczęły tratować się podczas dystrybucji pomocy żywnościowej - poinformował Palestyński Czerwony Półksiężyc, cytowany przez AFP.

Większości z ponad 2 mln mieszkańców palestyńskiej półenklawy grozi głód.

Tłum czekał na ciężarówki z jedzeniem

Wczesnym rankiem tłumy ludzi zaczęły gromadzić się w mieście w oczekiwaniu na przybycie ciężarówek z pomocą. Po ich przyjeździe tłum zaczął na nie napierać. Aby zapobiec chaosowi, obecni na miejscu członkowie tzw. ludowych komitetów obronnych, odpowiedzialnych za nadzór nad rozdzielaniem pomocy, zaczęli strzelać w powietrze, raniąc kilka osób, podczas gdy próbujące odjechać ciężarówki potrąciły kilka kolejnych - podaje AFP.

Panujący chaos pogłębił jeszcze fakt, że strzelały stacjonujące kilkaset metrów dalej czołgi izraelskiej armii.

Według Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca spośród pięciu ofiar śmiertelnych trzy zginęły na skutek postrzału.

Pomoc spadła do morza

Nie była to pierwsza taka sytuacja w Strefie Gazy - podkreśla AFP. Przed kilkoma dniami blisko 30 Palestyńczyków zginęło, w tym 12 utonęło, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do Morza Śródziemnego.

Z kolei 29 lutego w Strefie Gazy zginęło prawdopodobnie ponad 100 osób oczekujących na dostawy żywności.

Szturm na konwój z pomocą humanitarną

Armia Izraela przeprowadziła w tej sprawie śledztwo, a następnie oświadczyła, że przyczyną zdarzenia był szturm 12 tys. Palestyńczyków na konwój dostarczający pomoc humanitarną. Wielu lokalnych mieszkańców zostało stratowanych lub przejechanych przez samochody.

Palestyńskie ministerstwo zdrowia informowało wówczas o "masakrze", skutkującej 115 osobami zabitymi i ponad 760 rannymi.

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy

W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, który jest efektem walk między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

Wojnę rozpoczął atak Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku; na skutek napaści zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. Jak informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, w konflikcie zginęło ponad 32,7 tys. Palestyńczyków, a blisko 80 tys. zostało rannych

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze nakazał w czwartek Izraelowi umożliwienie bezzwłocznego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej