Tradycje Wielkanocy

2024-04-01, 09:35

Tradycje Wielkanocy
Wielkanoc jest najważniejszym świętem religii chrześcijańskiej. Foto: fb.com/muzeumsierpc

Śmigus  dyngus, chodzenie z gaikiem, z kogutkiem, bitwa na jajka.. Wielkanocnych zwyczajów jest mnóstwo, różnią się one także w zależności od regionu Polski. O świątecznych tradycjach mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Kowalak, etnolog i Agnieszka Korolczuk, specjalista PR w Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Kościół katolicki obchodzi Poniedziałek Wielkanocny. To drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc, obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać tajemnice wiary oraz radować się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa

Jak każde święto czy uroczystość również Wielkanoc ma swoje symbole i tradycje. Najczęściej występującymi symbolami świąt są: jajko, baranek, zajączek. Ale skąd się one wzięły i dlaczego symbolizują święta wielkanocne?

W Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych w sierpeckim skansenie można zwiedzać wystawę "Wielkanoc na Mazowszu" oraz poznać obrzędy i zwyczaje związane zarówno z okresem wielkanocnym, jak i wiosennym. W zagrodach zabawa trwa w najlepsze - można wziąć udział w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu, spróbować swoich sił w biciu jaj, czy uczestniczyć w grze w kręga i pohuśtać się na kilkumetrowej wozawce wielkanocnej.

Posłuchaj

Magdalena Kowalak i Agnieszka Korolczuk o tradycjach wielkanocnych (Polskie Radio 24 / Rozmowa Kulturalna) 23:02
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

* * *

Audycja: Rozmowa kulturalna

Prowadząca: Maja Kluczyńska

GośćMagdalena Kowalak, etnolog i Agnieszka Korolczuk, specjalista PR Muzeum Wsi Mazowieckiej

Data emisji: 01.04.2024

Godzina: 08.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej