Wiceszef MSZ: izraelski dyplomata przeprosił za śmierć polskiego obywatela w Strefie Gazy
- Należy zaznaczyć, że pan ambasador przeprosił - powiedział Andrzej Szejna, wiceminister polskiej dyplomacji podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielem Izraela.
2024-04-05, 12:07
Andrzej Szejna przyznał, że spotkanie z ambasadorem Izraela miało charakter bardzo stanowczy ze strony polskiej. - Przekazałem mu w imieniu MSZ notę protestacyjną - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Zaznaczył, że ambasador nie zostanie wydalony z Polski.
Powiedział, że dyplomata przeprosił za śmierć polskiego obywatela w Strefie Gazy.
Posłuchaj
Ukarani mają zostać bezpośredni sprawcy
Wiceminister Andrzej Szejna nazwał ostrzał konwoju humanitarnego morderstwem i zażądał konsekwencji karnych dla izraelskich żołnierzy za to odpowiedzialnych . - Na razie przebieg procesu wyjaśnienia sprawy nie jest dla polskiej strony satysfakcjonujący - zaznaczył.
Podczas spotkania wiceszef MSZ Andrzej Szejna zażądał również zorganizowania transparentnego, międzynarodowego śledztwa z udziałem państw, których obywatele zostali zabici w izraelskim ostrzale. - Chcemy, by w procedurze karnej wobec żołnierzy, którzy dokonali ataku na konwój humanitarny dopuszczona była prokuratura okręgowa w Przemyślu; mamy tu do czynienia z art. 148 kk, czyli zabójstwem z użyciem materiałów wybuchowych - podkreślił polityk.
REKLAMA
Posłuchaj
Polska dyplomacja domaga się także od Izraela poszanowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której wezwano do zawieszenia broni oraz nieblokowania konwojów humanitarnych. Andrzej Szejna zapowiedział również, że Polska będzie kontynuowała wsparcie humanitarne dla dotkniętej głodem Strefy Gazy i organizowała międzynarodową koalicję w tej sprawie. Polskie władze będą też dążyły do wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego między Izraelem a Palestyną.
Ambasador wezwany do polskiego MSZ
Ambasador Izraela Jakob Liwne został wezwany do polskiego MSZ. Spotkanie było poświęcone wydarzeniom w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy w izraelskim ostrzale rakietowym konwoju humanitarnego w Strefie Gazy zginęło siedem osób, wśród nich Polak. Izraelski ambasador w mediach społecznościowych określał to jako wypadek, których jest wiele na wojnie. Pisał o polskim antysemityzmie.
Po spotkaniu do dziennikarzy wyszedł wiceminister Andrzej Szejna i rzecznik MSZ Paweł Wroński, jednak briefing resortu został zakłócony przez protestujących działaczy Inicjatywy Wschód. Kilkunastu pikietujących głośno domagało się zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem.
REKLAMA
- Atak na wolontariuszy w Strefie Gazy. Pierwsze dymisje w izraelskim wojsku
- Śmierć wolontariuszy w Strefie Gazy. Prezydent Izraela: przeprowadzimy śledztwo
- Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Co z odszkodowaniem dla rodziny?
Konferencja relacjonująca spotkanie odbyła się w budynku przy al. Szucha.
IAR/PAP/st/mpkor
REKLAMA