Zawieszenie broni w Strefie Gazy jest możliwe. "Poczyniono postępy"

2024-04-08, 06:44

Zawieszenie broni w Strefie Gazy jest możliwe. "Poczyniono postępy"
W niedzielę minęło pół roku od rozpoczęcia trwającej odsłony wojny w Strefie Gazy. Teraz pojawiły się szanse na zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Foto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Jest możliwe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Podczas rozmów w Kairze na temat rozejmu w Strefie Gazy poczyniono postępy - podał egipski kanał telewizyjny Al-Kahera News, powołując się na ważne źródło egipskie.

W negocjacjach uczestniczyły delegacje Hamasu i Izraela. Jak pisze agencja Reuters, Hamas nie udzielił komentarza w tej sprawie i żadna ze stron rozmów w Kairze nie potwierdziła doniesień Al-Kahery.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. "Poczyniono postępy w negocjacjach"

Według egipskiej telewizji delegacje Hamasu i Kataru opuściły Kair, ale w ciągu dwóch dni powrócą do stolicy Egiptu, aby uzgodnić warunki ostatecznego porozumienia. Delegacje izraelska i amerykańska opuszczą Kair w ciągu kilku godzin, a ich konsultacje w sprawie rozejmu mają trwać przez następne 48 godzin.

Według Reutersa Hamas ponowił swoje żądania, obejmujące trwałe zawieszenie broni, wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy, powrót wysiedleńców i wymianę więźniów palestyńskich na izraelskich zakładników, przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Wojna Izraela z Hamasem

Od 7 października Izrael prowadzi operację wojskową wymierzoną w Palestyński Hamas w Strefie Gazy. Organizacja terrorystyczna uderzyła w południowy i środkowy Izrael przy pomocy ataków rakietowych, a także przeprowadziła operację lądową, podczas której porwano ok. 250 osób, a zabito ponad 1100.

W odpowiedzi Izrael utworzył koalicyjny gabinet wojenny, zaś Siły Obronne Izraela rozpoczęły ofensywę - przeprowadziły naloty, ataki rakietowe i operację lądową w Strefie Gazy. Ministerstwo zdrowia Gazy twierdzi, że w czasie tej wojny w Strefie Gazy zginęły prawie 33 tysiące osób.

To nie pierwsze zawieszenie broni

Pod koniec listopada ubiegłego roku doszło do pierwszego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, podczas którego do Strefy Gazy dostarczona została pomoc humanitarna, z kolei organizacja terrorystyczna wypuściła ponad 100 zakładników porwanych podczas ataku 7 października. Izrael - zgodnie z umową - zwolnił z więzień ok. 240 więźniów pochodzenia palestyńskiego.

Zawieszenie broni było kilkukrotnie przedłużane, jednak z początkiem grudnia operacje wojskowe zostały wznowione. Od tamtego czasu trwają kolejne negocjacje walczących stron w sprawie kolejnego zawieszenia broni.

Czytaj również:

Posłuchaj

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że nie zgodzi się na rozejm, jeśli Hamas nie uwolni zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Tak informował o tym w niedzielę nasz reporter Jan Olendzki (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej