Lokalizacja CPK. Spółka chce więcej czasu na uzupełnienie wniosku

2024-04-09, 10:28

Lokalizacja CPK. Spółka chce więcej czasu na uzupełnienie wniosku
CPK: pismo do wojewody wydłużające o 30 dni uzupełnienie wniosku o decyzję lokalizacyjną dla lotniska.Foto: X/@CPK_pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła pismo do Wojewody Mazowieckiego o przedłużenie o 30 dni terminu uzupełnienia wniosku o decyzję lokalizacyjną dla lotniska - poinformowało biuro prasowe CPK.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek 10 lutego br. poinformował, że wojewoda mazowiecki zwrócił do uzupełnienia wniosek o decyzję lokalizacyjną dla planowanej inwestycji. Jak wówczas mówił, CPK miała na to 60 dni.

"Spółka CPK złożyła pismo do wojewody mazowieckiego o przedłużenie terminu uzupełnienia wniosku o decyzję lokalizacyjną dla lotniska o 30 dni" - przekazało biuro prasowe CPK.

Wniosek o decyzję lokalizacyjną dla lotniska spółka CPK złożyła do wojewody mazowieckiego w październiku ub.r. W listopadzie ub.r. spółka zakładała, że istnieje możliwość pozyskania decyzji lokalizacyjnej w pierwszym kwartale 2024 r. Jej uzyskanie miało pozwolić na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lotniska.

Finansowanie projektu

Pod koniec października ub.r. rząd przyjął Program Wieloletni, który zapewniał finansowanie projektu CPK do 2030 r. w wysokości 155 mld zł. Miało to pozwolić na kontynuację projektowania, wykup nieruchomości i realizację robót budowlanych.

REKLAMA

Na początku kwietnia br. spółka CPK poinformowała, że przekazała do Biura Pełnomocnika ds. CPK raporty z wewnętrznych audytów części lotniskowej, kolejowej, marketingowej, finansowej, Programu Dobrowolnych Nabyć, Programu Społeczno–Gospodarczego i z zakresu HR. W Biurze Pełnomocnika ds. CPK trwa ich analiza.

Z kolei pod koniec marca br. spółka CPK przekazała, że z powodu braku ofert nie rozstrzygnęła przetargu na audyt finansowy. Zdecydowano, że audyt będzie kontynuowany siłami spółki, Biura Pełnomocnika ds. CPK oraz przy wykorzystaniu zewnętrznych konsultantów.

Spółka wydłużyła terminy składania ofert w innych trwających przetargach: na audyt kolejowy do 24 kwietnia, marketingowy do 25 kwietnia, dotyczący innych projektów do 29 kwietnia i na lotniskowy do 30 kwietnia.

Wielu komentatorów uważa, że audyty mają dostarczyć argumentów za porzuceniem projektu CPK.

REKLAMA

CPK

Spółka CPK została powołana do przygotowania i realizacji Programu Wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących - m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej