Litwa. W kwietniu nigdy nie było tak ciepło. Odnotowano rekord w historii pomiarów
Takiego upału w pierwszej połowie kwietnia na Litwie nie było nigdy w historii pomiarów. Tamtejsza Służba Hydrometeorologiczna podała, że wczoraj w wielu miejscach w kraju odnotowano lokalne i niespotykane rekordy ciepła.
2024-04-10, 08:09
Według wstępnych danych najcieplej było wczoraj w miejscowości Birsztany, która znajduje się na południe od Kowna. Odnotowano tam ponad 28 stopni Celsjusza.
Co więcej, prawie wszystkie główne stacje meteo na Litwie odnotowały wyższe niż zazwyczaj temperatury powietrza. W wielu miejscach było ponad 27 stopni.
"Tym samym nigdy w historii współczesnych pomiarów meteorologicznych na Litwie nie było tak ciepło 9 kwietnia" - napisała w mediach społecznościowych Litewska Służba Hydrometeorologiczna.
Poprzedni rekord ciepła w pierwszej połowie kwietnia odnotowano w 2018 roku, kiedy w Druskienikach temperatura wzrosła do ponad 25 stopni Celsjusza. Nietypowe upały na Litwie związane są z napływem ciepłego powietrza znad Afryki.
REKLAMA
Wyższe temperatury mają utrzymać się jeszcze dziś, a od jutra ma być chłodniej.
Pogoda w Polsce. Nadchodzi ochłodzenie
Chłodne i wilgotne powietrze nadciąga także nad Polskę. W środę w naszym kraju będzie duże zachmurzenie, choć pojawią się większe przejaśnienia. Miejscami wystąpią słabe opady deszczu, które po południu będą stopniowo zanikać. Temperatura maksymalna wyniesie od 10-11 stopni Celsjusza na północy i Wybrzeżu, przez około 15 stopni w centrum, do 23 na południowym wschodzie.
Z kolei w czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na północy okresami duże. Po południu na Wybrzeżu możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 stopni na północy do 19 na południowym wschodzie; nad samym morzem będzie około 13 stopni.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Pogoda robi się coraz bardziej niebezpieczna". Rzecznik IMGW zapowiada ekstremalnie gorące lato
- Saharyjski pył ponownie nad Polską. Może być groźny dla astmatyków
- 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Takich temperatur nie było od 100 tysięcy lat
IAR, PAP/łl
REKLAMA