W Pompejach odkryto nowe freski. "Jedne z najpiękniejszych w tym miejscu"
Unikatowe freski odkryto w Pompejach podczas trwających wykopalisk. Zdaniem archeologów należą do najpiękniejszych w tym miejscu. Do tego są dobrze zachowane.
2024-04-11, 16:12
Pompeje zostały zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza w czasach cesarstwa rzymskiego, w 79 roku. Jedna trzecia miasta nadal nie została oczyszczona z wulkanicznego gruzu.
Podczas trwających w kwietniu 2024 roku wykopalisk w starożytnym rzymskim mieście odkryto wspaniałe dzieła sztuki. Prace prowadzone są od 12 miesięcy. Archeolodzy twierdzą, że ostatnio odkryte freski należą do najpiękniejszych, jakie można znaleźć w ruinach starożytnego miejsca.
Mityczne postacie w sali bankietowej. Eleganckie czarne ściany
Na wysokich czarnych ścianach dużej sali bankietowej odkryto mityczne postacie greckie, takie jak Helena Trojańska. W pomieszczeniu prawie kompletna jest mozaikowa podłoga składająca się z ponad miliona pojedynczych białych płytek.
Prace archeologów pozwalają spojrzeć na Pompeje z czasów imperium rzymskiego, zobaczyć ludzi i kulturę.
REKLAMA
Jak podaje BBC, z kilku metrów wulkanicznego popiołu i pumeksu, oczyszczany jest szeroki blok mieszkalno-handlowy, znany jako "Region 9". Wydobyte przedmioty trafiają do magazynu, by nie ulec zniszczeniu. Na freskami powstaje tymczasowe zadaszenie.
Stragan z jedzeniem. Freski robią wrażenie
To nie pierwsze interesujące freski, które odkryto w Pompejach na przełomie ostatnich lat. Ciekawie ozdobiony był też stragan, na którym sprzedawano uliczne jedzenie. Znajdowały się na nim freski, które zostały dobrze zachowane i robią wrażenie.
Każde odkrycie archeologów w Pompejach pozwala prowadzić dalsze studia nad stylem życia, zwyczajami i sposobem odżywiania mieszkańców starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch wulkanu. Dzięki temu turyści zwiedzający starożytne Pompeje mogą podziwiać uprawy kwiatów i sadów u stóp Wezuwiusza, które odtworzono w miejscach, gdzie znajdowały się przed erupcją wulkanu.
Posłuchaj
- Gwatemala: odkryto grobowiec przywódcy Majów. Znaleziono maskę pogrzebową sprzed 1,7 tysięcy lat
- Toruń. Archeolodzy znaleźli średniowieczną figurkę konika
IAR/BBC/kg
REKLAMA