Liberalizacja prawa aborcyjnego. Anna Górska: głosowanie odłożone w wyrachowany sposób

2024-04-11, 20:09

Liberalizacja prawa aborcyjnego. Anna Górska: głosowanie odłożone w wyrachowany sposób
Sejm zajmuje się czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Jestem przekonana, że frekwencja niższa o 24 proc. niż w wyborach parlamentarnych to skutek tego, że nie zajęliśmy się kwestiami ustaw aborcyjnych wcześniej, że zostało to odłożone na po wyborach i zostało to przez pana Hołownię zakomunikowane wyborczyniom, dzięki którym uzyskaliśmy tak świetny wyniki jesienią. To zniechęciło sporą część elektoratu, by w ogóle pójść na wybory - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Anna Górska (Partia Razem).

W Sejmie rozpoczęła się debata nad czterema projektami ustaw zmieniającymi prawo antyaborcyjne. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga - PSL i Polska 2050.

W piątek posłowie w głosowaniu zdecydują o dalszym procedowaniu projektów w zapowiadanej przez marszałka Sejmu Szymona Hołowni nadzwyczajnej komisji ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji.

Anna Górska zwróciła uwagę, że można mówić o nadszarpnięciu zaufania do marszałka Szymona Hołowni. - Trudno się temu dziwić, że po tym, co się stało, po tym, jak obiecywaliśmy wyborcom i wyborczyniom, że kwestia aborcji będzie jedną z pierwszych, którą koalicja zajmie się po wyborach, i to zostało w sposób wyrachowany odłożone - stwierdziła. 

"Marszałek Hołownia ewidentnie bał się głosowania przed wyborami samorządowymi"

- Pan marszałek Hołownia ewidentnie bał się głosowania przed wyborami samorządowymi, nie chciał, by wyborcy Trzeciej Drogi zobaczyli, kto jakie projekty popiera. Pamiętajmy, że pan Hołownia deklaruje start w wyborach prezydenckich, mam bardzo poważną obawę, że również nie będzie chciał pokazać swojego szczerego stanowiska ws. prawa liberalizującego aborcję przed wyborami - mówiła Anna Górska.

Posłuchaj

Anna Górska o liberalizacji prawa aborcyjnego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 14:27
+
Dodaj do playlisty

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Anna Górska (Partia Razem)

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej