"Prawo kobiet do decyzji", "prawo do życia". Kwestia aborcji dzieli posłanki

- Kobiety powinny mieć prawo decydowania o swoim zdrowiu, życiu i ciele - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak (KO). - Nadrzędnym prawem człowieka jest prawo do życia - ripostowała Józefa Szczurek-Żelazko (PiS). Sejm zajmie się w czwartek czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. 

2024-04-11, 09:30

"Prawo kobiet do decyzji", "prawo do życia". Kwestia aborcji dzieli posłanki
Sejm zajmie czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Foto: Longfin Media/Shutterstock

Projekty przepisów aborcyjnych złożyły w Sejmie Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga, która domaga się referendum w tej sprawie. W czwartek odbędzie się nad nimi debata

Zdaniem Karoliny Pawliczak referendum nie jest potrzebne. - Mamy mandat społeczny, zostaliśmy delegowani do tego, aby podejmować odpowiedzialne decyzje. Zmieniły się czasy, na liberalizację prawa aborcyjnego czekamy od dawna. To, co wydarzyło się wcześniej, ustawa, która zakładała trzy przesłanki aborcyjne, dziś nie przystaje do rzeczywistości, to był pseudokompromis. Mamy badania, które pokazują, jak głosowały kobiety podczas wyborów parlamentarnych. Były protesty, obudziła się cała Polska. Dlatego nie powinniśmy grać na emocjach i obrażać się. Chodzi o dobro i bezpieczeństwo kobiet, o prawo do podejmowania decyzji. Przecież wszystkie kobiety nie rzucą się nagle do gabinetów ginekologicznych, aby dokonywać aborcji. Kobiety powinny mieć prawo decydowania o swoim zdrowiu, życiu i ciele - powiedziała posłanka KO. 

Natomiast Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że w kwestii aborcji chodzi o rozbudzenie emocji. - Zawsze tak było, bo jest to kwestia życia i śmierci. Nie ma czegoś takiego jak prawo kobiet do aborcji. Nadrzędnym prawem człowieka jest prawo do życia i jako posłowie zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Temat aborcji wrzucono niejako specjalnie. Są niezałatwione sprawy, które były obiecywane w ciągu 100 dni koalicji 13 grudnia, praktycznie niezrealizowane żadne obietnice, pacyfikowanie protestów rolników. Koalicja chaosu próbuje przykryć swoją nieudolność i wywołuje temat aborcji. Ten temat zawsze wywołuje ogromne emocje i polaryzację. W kwestiach światopoglądowych w PiS nigdy nie było dyscypliny partyjnej. Nasi posłowie podejmują indywidualne decyzje, każdy ma swoje sumienie - tłumaczyła posłanka PiS. 

REKLAMA

Posłuchaj

Karolina Pawliczak i Józefa Szczurek-Żelazko gośćmi Agnieszki Drążkiewicz (Dwie strony) 23:29
+
Dodaj do playlisty

 

Aborcja. Cztery projekty w Sejmie 

Dwa projekty dotyczące aborcji złożyła w listopadzie Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Projekt grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

REKLAMA

Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. 

Czytaj także:

   

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

REKLAMA

Goście: Karolina Pawliczak (KO), Józefa Szczurek-Żelazko (PiS)

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 8.36

PR24

REKLAMA

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej