Aborcja. Daria Gosek-Popiołek: dekryminalizacja to absolutne minimum
- Komisja nadzwyczajna powinna zarekomendować przyjęcie ustawy dekryminalizującej pomoc i wsparcie w aborcji. To jest podstawa. Dziś, jeśli kobieta jest w niechcianej ciąży i np. w pozyskaniu tabletek aborcyjnych wspiera ją partner lub przyjaciółka, to ta osoba, zgodnie z Kodeksem karnym, może być pociągnięta do odpowiedzialności. To jest nieludzkie, czasami wsparcie w aborcji jest wyrazem troski - mówiła w Polskim Radiu posłanka Lewicy Razem Daria Gosek-Popiołek.
2024-04-12, 08:25
W piątek Sejm będzie głosował w pierwszym czytaniu nad czterema projektami ustaw liberalizujących prawo aborcyjne złożonymi przez partie koalicji rządowej. Jeśli projekty uzyskają większość, trafią do komisji nadzwyczajnej.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że debata wokół praw kobiet w Polsce trwa już bardzo długo. - Tysiące Polek wychodziło na ulice, domagając się bezpieczeństwa. Czwartkowa debata w Sejmie była powtórzeniem argumentów. Mam nadzieję, że w piątek wszystkie projekty ustaw zostaną skierowane do komisji nadzwyczajnej i zaczniemy nad nimi pracować. Dość odwlekania tematu aborcji, musimy wyjść z propozycjami. To już najwyższy czas - powiedziała Daria Gosek-Popiołek.
Jej zdaniem do komisji nadzwyczajnej powinny trafić wszystkie cztery projekty ustaw. - Komisja powinna zarekomendować przyjęcie ustawy dekryminalizującej pomoc i wsparcie w aborcji. To jest podstawa. Dziś, jeśli kobieta jest w niechcianej ciąży i np. w pozyskaniu tabletek aborcyjnych wspiera ją partner lub przyjaciółka, to ta osoba, zgodnie z Kodeksem karnym, może być pociągnięta do odpowiedzialności. To jest nieludzkie. Czasami wsparcie w aborcji jest wyrazem troski. Dekryminalizacja aborcji to absolutne minimum. Nie wyobrażam sobie, żeby nawet konserwatywni posłowie chcieli karać członków rodziny kobiet, które chcą aborcji. Nie wykluczam jednak, że dla polityków PSL nawet to będzie za dużo. Mam nadzieję, że nie dojdzie do kolejnego zamrożenia ustawy - tłumaczyła Gosek-Popiołek.
- Stworzenie z Sejmu przestrzeni, w której nie pracujemy, bo przypadkiem prezydent nie podpisze ustawy, byłoby błędem. Do ustawy zawsze można wrócić, prowadzić na ten temat negocjacje. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że założymy ręce i przez najbliższe półtora roku będziemy czekać i nie pracować - dodała posłanka Lewicy Razem.
REKLAMA
Posłuchaj
Aborcja. Cztery projekty ustaw
Dwa projekty liberalizujące przepisy dotyczące przerywania ciąży złożyła Lewica. Pierwszy częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Projekt grupy posłów klubu Koalicji Obywatelskiej zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Czwarty projekt, który złożyła Trzecia Droga, to nowelizacja ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który "odwraca" wyrok TK z 2020 roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Zanegował tym samym wypracowany w latach 90. XX wieku kompromis aborcyjny. Trzecia Droga chce też referendum ws. aborcji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Sylwia Białek
Goście: Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem)
REKLAMA
Data emisji: 12.04.2024
Godzina emisji: 7.35
PR24/wmkor
REKLAMA