Środki z abonamentu. KRRiT wypłaci pieniądze dwóm rozgłośniom regionalnym
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w piątek decyzję o przekazaniu dwóm rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia pieniędzy z abonamentu.
2024-04-12, 20:31
- Dotyczy to warszawskiego "Radia dla Ciebie" oraz "Radia Poznań" - poinformował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Jak wyjaśnił dotyczy to spółek, które według informacji działu prawnego Rady mają już prawomocne decyzje o postępowaniu likwidacyjnym.
Tadeusz Kowalski podkreślił, że nie widzi powodów wstrzymywania pieniędzy z abonamentu dla reszty rozgłośni, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. - Większość Rady czeka na takie ostateczne rozstrzygnięcia sądowe. Moim zdaniem bezpodstawnie, bo mogłaby już rozstrzygnąć i te pieniądze przekazać. Tutaj wydaje się, że względy inne niż merytoryczne czy ustawowe decydują, tylko chyba względy polityczne, bo nie widzę powodów merytorycznych wstrzymywania tych pieniędzy - powiedział prof. Kowalski.
Polskie Radio wysłało KRRiT przedsądowe wezwanie do zapłaty
Polskie Radio wysłało dziś do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty blisko 73 milionów złotych wraz z odsetkami należnych mu z abonamentu. "Radio dla Ciebie" otrzyma 694 tysiące 350 złotych, natomiast "Radio Poznań" 720 tysięcy 420 złotych z tytułu opłat abonamentowych przeznaczonych do wypłaty 15 kwietnia.
Posłuchaj
Dworak: KRRiT bezprawnie blokuje pieniądze
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezprawnie blokuje mediom publicznym pieniądze z abonamentu - uważa były jej przewodniczący i były prezes Telewizji Polskiej Jan Dworak. Polskie Radio wysłało do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz odsetkami, które decyzją przewodniczącego Rady nie zostały dotychczas wypłacone.
REKLAMA
Jan Dworak podkreśla, że te pieniądze są bardzo potrzebne mediom publicznym i im się należą, ponieważ decyzja Krajowej Rady o podziale tych pieniędzy zapadła w ubiegłym roku. - Wstrzymanie tych pieniędzy uważam za karygodne. Takie decyzje oprócz ewidentnej szkody dla mediów publicznych anarchizują życie państwa - powiedział Jan Dworak.
Wczoraj minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz nie wykluczył zwrócenia się do parlamentu z wnioskiem o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady. Jan Dworak powiedział, że od początku bardzo krytycznie oceniał działalność Macieja Świrskiego.
- Pan Świrski robi wszystko, żeby utrudnić zmiany w mediach publicznych, szuka różnych powodów i pretekstów, żeby te zmiany, które w tej chwili następują po wyborach z 15 października ubiegłego roku, zablokować albo chociaż opóźnić. Pan Świrski zachowuje się w sposób jednostronny, partykularny i świadczą o tym jego wcześniejsze liczne wystąpienia o ukaranie nadawców - powiedział Jan Dworak.
- Likwidator Polskiego Radia odpowiada na zarzuty szefa KRRiT. "My dotrzymujemy zawartej umowy"
- Środki dla mediów publicznych. Kiedy KRRiT je odblokuje? Prof. Kowalski wyjaśnia
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA