Miesiąc w niewoli u somalijskich piratów. Statek uwolniony po zapłaceniu 5 mln dol. okupu

2024-04-14, 13:27

Miesiąc w niewoli u somalijskich piratów. Statek uwolniony po zapłaceniu 5 mln dol. okupu
Somalia: piraci uwolnili statek z załogą po otrzymaniu 5 mln dolarów okupu. Foto: Shutterstock/Fedor Selivanov

Somalijscy piraci po otrzymaniu pięciu milionów dolarów okupu, zwrócili statek, uprowadzony z 23-osobową załogą na pokładzie. Jednostka MV Abdullah, pływająca pod banderą Bangladeszu, została przechwycona przez piratów miesiąc temu.

O otrzymaniu okupu i uwolnieniu zakładników poinformował agencję Reutera jeden z porywaczy. - Pieniądze dostarczono nam dwie noce temu, jak to zwykle bywa. Sprawdziliśmy, czy nie są fałszywe, a potem podzieliliśmy je między sobą - powiedział agencji Abdirasziid Jusuf.

Dodał też, że piratom udało się uniknąć konfrontacji z siłami rządowymi. Według relacji piratów, cała załoga statku została uwolniona.

Miesiąc w niewoli piratów

Statek handlowy MV Abdullah został uprowadzony 13 marca, około 600 mil morskich na wschód od Mogadiszu. Jednostka, używana do transportu dużych ładunków, była w drodze z Mozambiku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Władze Somalii nie skomentowały uwolnienia zakładników.

Porwanie statku. Akcja indyjskiej marynarki wojennej

W połowie marca porwany przez piratów w rejonie Indii bułgarski statek handlowy Ruen został uwolniony przez jednostkę indyjskiej marynarki. 35 porywaczy zostało zatrzymanych. Żadnemu z 17 członków załogi nic się nie stało.

Somalijscy piraci, którzy porwali jednostkę pływającą pod maltańską banderą 14 grudnia ubiegłego roku, oddali strzały w kierunku podpływającego indyjskiego okrętu. Piraci zostali wezwani do poddania się i uwolnienia zakładników.

Somalia jest pogrążona w chaosie wywołanym wewnętrznymi konfliktami, a rząd nie panuje nad znaczną częścią kraju. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej jej obywatele często atakują jednostki płynące w kierunku Kanału Sueskiego. Celem porywaczy jest rabunek, uprowadzenie albo wzięcie okupu.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej