Transformacje PRL
Nieczęsto zdarza się obserwować moment ustrojowo-gospodarczego przełomu, który nie miał w historii precedensu. Tak zdarzyło się w Polsce 35 lat temu i nawet tym, którzy byli świadomymi świadkami tamtych procesów, zaczynają zapominać, jak one się uzewnętrzniały. Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek i programów telewizyjnych, znawca PRL.
2024-04-16, 13:45
Jak wiadomo, zamęt ideologiczno-gospodarczy sprzyja tym, którzy najlepiej się czują w mętnej wodzie. Ot, choćby handel: w sklepach było jeszcze biednie, ale braki uzupełniali zaradni prywatni handlowcy. Bo polityka działa się w zaciszu gabinetów, a życie codzienne można było obserwować gołym okiem.
Czy ktoś pamięta mięso sprzedawane na Placu Unii Lubelskiej prosto z samochodów, bez żadnych sanitarnych rygorów? "Stragany" aranżowane na stelażach do suszenia? Podróbki zachodnich towarów? Jumanie, czyli nielegalny szmugiel ciuchów i urządzeń elektronicznych (często kradzionych) zza zachodniej granicy? Pierwsze "eleganckie" restauracje z daniami imitującymi zagraniczne potrawy? Kariery robione na nielegalnych kopiach filmów i płyt?
Posłuchaj
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
REKLAMA
* * *
Audycja: Kwadratura kultury
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek i programów telewizyjnych, znawca PRL-u
Data emisji: 15.04.2024
REKLAMA
Godzina: 23.05
PR24/ka
REKLAMA