Węgierski klub i związki z Gazpromem. Jest odpowiedź resortu

2024-04-23, 13:43

Węgierski klub i związki z Gazpromem. Jest odpowiedź resortu
Gazprom był w przeszłości m.in. sponsorem Ligi Mistrzów UEFA oraz niemieckiego klubu Schalke 04 Gelsenkirchen. Wkrótce ma finansowo wspierać węgierski klub Ferencvaros. Foto: Stefan Ugljevarevic/Shutterstock

Rosyjski koncern państwowy Gazprom, największy światowy wydobywca gazu ziemnego, nie znajduje się na unijnej liście sankcji, więc może być sponsorem klubu piłkarskiego Ferencvaros - informuje węgierskie MSZ.

"Im więcej dużych międzynarodowych firm inwestuje w węgierski sport, tym lepiej, a Gazprom nie znajduje się na liście sankcji" - przekazał resort spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytanie RTL, czy ewentualny kontrakt z rosyjską spółką państwową nie stanowi zagrożenia dla suwerenności Węgier.

Dziennik "Blikk" poinformował, że Gazprom może stać się głównym sponsorem budapeszteńskiego klubu. Wcześniej dziennik sportowy "Nemzeti Sport" donosił, że klub prowadzi negocjacje na temat długoterminowego sponsoringu na dużą skalę, nie wymieniając jednak potencjalnego sponsora z nazwy.

Sponsor Ligi Mistrzów UEFA

- Znając możliwości finansowe Gazpromu, rosyjska firma może zapewnić wsparcie, które znacznie zwiększy budżet Ferencvarosu - twierdzi komentator sportowy Gabor Szabados, cytowany przez RTL.

Jak dodaje, chodzi zapewne o kilka miliardów forintów rocznie.

Gabor Szabados przyznał, że pojawienie się Gazpromu jako sponsora w kraju Unii Europejskiej zostanie zapewne negatywnie odebrane na arenie międzynarodowej, ale na Ferencvaros nie będą z tego powodu nałożone żadne sankcje.

Gazprom był w przeszłości m.in. sponsorem Ligi Mistrzów UEFA oraz niemieckiego klubu Schalke 04 Gelsenkirchen. Po inwazji Rosji na Ukrainę europejscy partnerzy anulowali jednak kontrakty z rosyjskim państwowym koncernem energetycznym.

Rząd Viktor Orbana podkreśla, że chce utrzymywać bliskie relacje gospodarcze i sportowe z Rosją. W połowie kwietnia minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto stwierdził, że sport i politykę należy "wyraźnie oddzielić", a rosyjscy sportowcy powinni być dopuszczeni do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Zakaz dostaw sprzętu LNG do Rosji

"Ferencvaros jak dotąd nie skomentował doniesień medialnych. Nowy sponsor ma zostać ogłoszony w ciągu kilku tygodni" - twierdzi węgierska prasa.

W tym sezonie Ferencvaros, najbardziej utytułowany węgierski klub piłkarski, po raz szósty z rzędu zdobył mistrzostwo kraju; łącznie najwyższe miejsce w tabeli zajmował 35 razy. Zespół wyszedł też w tym sezonie z grupy w rozgrywkach Ligi Konferencji, by w barażach 1/8 finału uznać wyższość greckiego Olympiakosu Pireus.

Przypomnijmy, że Unia Europejska wprowadziła zakaz dostaw sprzętu LNG do Rosji w kwietniu 2022 roku . A jesienią 2023 roku jeszcze bardziej rygorystyczne środki zastosowały Stany Zjednoczone, które umieściły konkretne projekty na swojej czarnej liście.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej