System kaucyjny. Branżowi giganci zawiązali sojusz i wystąpili o zgodę do UOKiK
Producenci napojów wystąpili o zgodę do UOKiK w sprawie powołania operatora systemu kaucyjnego, ale nawet jeśli ją szybko dostaną, trudno im będzie zbudować im system w terminie - do stycznia 2025 r.
2024-04-26, 13:25
"Producenci napojów złożyli do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o koncentrację. Chodzi o powołanie operatora systemu kaucyjnego, który będzie zbierał m.in. opakowania plastikowe po napojach o pojemności do trzech litrów" - przekazał "Puls Biznesu".
Autorami wniosku są: Coca-Cola HBC Polska, Colian, Żywiec-Zdrój, Grupa Maspex, Nestle Polska, Pepsi-Cola General Bottlers Poland, Red Bull, Oshee Polska, Zbyszko Company, Orangina Schweppes Polska, Nałęczów oraz Van Pur, które już kilka miesięcy temu zawarły porozumienie o współpracy w przygotowaniach do udziału w systemie kaucyjnym. Były wówczas obawy, że - tak jak producenci piwa - będą musiały wystąpić o zgodę do Komisji Europejskiej.
Małe ryzyko koncentracji
Jednak cytowany przez gazetę Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców poinformował, że producentom napojów bezalkoholowych wystarczy zgoda UOKiK, bo "ze względu na dużą liczbę firm na rynku spada ryzyko koncentracji i ograniczania konkurencji".
Pozyskanie opinii polskiego UOKiK trwa krócej niż zdobycie zgody KE, ale i tak krajowym firmom trudno będzie w terminie zbudować system kaucyjny, który ma ruszyć 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
Powodem jest to, że aby uruchomić system, trzeba podpisać umowy ze sklepami, kupić urządzenia do zbierania opakowań, zbudować system rozliczania kaucji i butelek oraz przekazywania ich do recyklingu.
- To czasochłonny proces, który na Słowacji trwał dwa lata. Polski system kaucyjny będzie drugi co do wielkości w Europie, zakładamy więc, że potrzeba co najmniej 24 miesięcy na jego wdrożenie - ocenił Gantner.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA