Rozmowy Hamasu z Izraelem. Krzysztof Płomiński: w każdej chwili grozi nam eskalacja konfliktu

- Jest nadzieja, że może nastąpią pozytywne zmiany w kierunku rozwiązania dyplomatycznego na Bliskim Wschodzie. Z drugiej strony w każdej chwili istnieje możliwość eskalacji napięcia i doprowadzenia do zaognienia sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku, komentując sobotnie rozmowy między Izraelem a Hamasem w Kairze.

2024-05-04, 13:05

Rozmowy Hamasu z Izraelem. Krzysztof Płomiński: w każdej chwili grozi nam eskalacja konfliktu
Izrael i Hamas negocjują ws. zawieszenia broni. Te rozmowy mają wpływ na sytuację na całym Bliskim Wschodzie. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Hamas potwierdził swoją obecność podczas kolejnej tury negocjacji z Izraelem. Delegacja grupy bojowników złoży dziś wizytę w Kairze i weźmie udział w rozmowach o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Mediatorem rozmów między Hamasen i Izraelem jest m.in. Egipt.

Kraj ten jest zaniepokojony perspektywą izraelskiej operacji lądowej przeciwko Hamasowi w Rafah w południowej Strefie Gazy, w pobliżu granicy z egipskim półwyspem Synaj, gdzie ponad milion ludzi znalazło schronienie. Przed atakiem przestrzegają Izrael także Stany Zjednoczone. Ostatnio premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że Rafah zostanie zaatakowane bez względu na wynik rozmów w Kairze.

Porozumienie Izraela z Hamasem. Będzie zawieszenie broni?

Tymczasem arabskie i izraelskie media, powołując się na źródło w Hamasie, poinformowały, że projekt porozumienia, który został uzgodniony przez Egipt, USA i Katar, nie zawiera punktu o całkowitym wycofaniu się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.

Informacje komentował Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku. Gość audycji stwierdził, że prace nad rozejmem to wyścig z czasem, bo chodzi o to, żeby zdążyć przed izraelską ofensywą w Rafah, ale także żeby doprowadzić do uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas "i wpisać ten cały proces w szersze działania zmierzające do uporządkowania sytuacji i w Gazie, i na Bliskim Wschodzie".

REKLAMA

- Nad tymi wszystkimi działaniami wisi jakaś nadzieja, że może tutaj nastąpią pozytywne zmiany w kierunku rozwiązania dyplomatycznego, ale z drugiej strony w każdej chwili istnieje możliwość eskalacji napięcia i doprowadzenia np. do zaognienia sytuacji w Libanie i otwartej walki - mówił Krzysztof Płomiński.

Kontekst Arabii Saudyjskiej

Dyplomata zwrócił uwagę na istotny aspekt dotyczący pozycji Arabii Saudyjskiej i jej roli w regionie. Jak wyjaśnił, USA starają się doprowadzić do finału rozmowy z Arabią Saudyjską na temat podpisania nowego paktu bezpieczeństwa, "który oddziaływałby jednocześnie na cały region zatoki". W ramach tych porozumień miałyby być też podpisane umowy o współpracy nuklearnej i w dziedzinie wysokich technologii.

- Cały czas ten pomysł jest powiązany z planowaną normalizacją stosunków saudyjsko-izraelskich, która właściwie była gotowa przed terrorystycznym atakiem Hamasu 7 października, ale zmiana sytuacji, która nastąpiła po tej dacie, rozwój sytuacji w Gazie i w regionie, spowodowały bardzo poważne komplikacje i w zasadzie uniemożliwiły realizację tego projektu - ocenił gość Polskiego Rada 24.

Arabia Saudyjska w coraz większym stopniu stara się nie dopuścić do eskalacji konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Hamasem. Krzysztof Płomiński mówił, że w ramach paktu bezpieczeństwa USA i Arabii Saudyjskiej na Izrael wciąż czeka "dzika karta".

REKLAMA

Szanse na zakończenie konfliktu?

Chodzi o budowę systemu bezpieczeństwa, do którego USA chcą włączyć Izrael. Dla Izraela wciąż leży dzika karta na stole, która umożliwia włączenie go do procesu - doprowadzenie do normalizacji saudyjsko-izraelskiej. Tylko trzeba przełamać opór rządu izraelskiego, który konsekwentnie chce doprowadzić do ofensywy w Rafah - mówił Krzysztof Płomiński.

Zagrożenie ofensywą na Rafah, która mogłaby przynieść kolejne dziesiątki tysięcy ofiar i głód, może - zdaniem Krzysztofa Płomińskiego - doprowadzić do kolejnej eskalacji konfliktu, czego obawiają się Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Zagraniczni mediatorzy oczekują, że grupa palestyńskich bojowników odpowie na propozycję wstrzymania walk na 40 dni i wymiany zakładników. Negocjacje utknęły w martwym punkcie ze względu na żądanie Hamasu dotyczące trwałego zawieszenia broni oraz wielokrotne zapewnienia izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu o potężnym natarciu na Rafah.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Krzysztof Płomński o sytuacji na Bliskim Wschodzie ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 24:43
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Krzysztof Płomiński (były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku)
Data emisji: 04.05.2024
Godzina emisji: 09.33

IAR/PAP/Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej