Koniec procedury z art. 7 przeciwko Polsce. Zbigniew Ćwiąkalski: maluje się uśmiech na mojej twarzy

2024-05-07, 14:59

Koniec procedury z art. 7 przeciwko Polsce. Zbigniew Ćwiąkalski: maluje się uśmiech na mojej twarzy
Zbigniew Ćwiąkalski: przez 8 lat próbowano walczyć z UE. Foto: skyfish/Shutterstock

- Przez osiem lat próbowano walczyć z UE, która wielokrotnie podawała rękę i ustępowała stronie polskiej. Nie było jednak woli politycznej ze strony poprzednich władz. Bardzo ważna była też kwestia zaufania do partnera. Nie mogło go być, bo wszystko, co się działo, zmierzało do ograniczania praworządności - mówił w Polskim Radiu 24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.  

Komisja Europejska ogłosiła, że zakończy procedurę z art. 7. przeciwko Polsce. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż 21 maja. W ocenie KE nie ma już poważnego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. "Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform" - podkreśliła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że tym samym UE doceniła wysiłki Polski. - Nie jest prostą sprawą wrócić na drogę praworządności, bo nadal istnieje szereg utrudnień, które to ograniczają. Ewentualnie dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich rząd uzyska możliwość zmiany konkretnych ustaw. Wtedy będzie można całkowicie zakończyć tę procedurę. Deklaracja KE oznacza, że mamy otwartą drogę do uzyskiwania środków z unijnych funduszy - powiedział Zbigniew Ćwiąkalski. 

Zaufanie

Obecna opozycja argumentuje, że mamy do czynienia z działaniami "czysto politycznymi"- Maluje się uśmiech na mojej twarzy. Przez osiem lat próbowano walczyć z UE, która wielokrotnie podawała rękę i ustępowała stronie polskiej. Nie było jednak woli politycznej ze strony poprzednich władz. Bardzo ważną kwestią była też kwestia zaufania do partnera. Nie mogło go być, bo wszystko, co się działo, zmierzało do ograniczania praworządności - tłumaczył były minister sprawiedliwości.

Jego zdaniem Polska odzyskuje też swoją pozycję międzynarodową. - Widzimy, gdzie bywa premier i szef MSZ, kto do nas przyjeżdża. Nastąpiło otwarcie państw zachodnich na Polskę. Polska znowu staje się graczem, a nie tylko podmiotem decyzji, które zapadają - dodał.

Reforma wymiaru sprawiedliwości 

Ćwiąkalski przyznał, że najbliższa jest mu reforma prokuratury. - Zapoczątkowałem ją, choć nie było dane mi tego dokończyć. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda nie zgodzi się na żadne zmiany. Realne, ustawowe zmiany będą mogły być przeprowadzone w drugiej połowie przyszłego roku. Dochodzi do tego reforma sądownictwa. Sprawy toczą się latami. Często jest tak, że nie ma potem od kogo wyegzekwować wyroku. Muszą w tym zakresie nastąpić zmiany. Nie mamy się co cieszyć, że będą tacy lub inni sędziowie. Oni muszą otrzymać konkretne instrumenty, które pozwolą szybciej i sprawniej orzekać - podsumował były minister sprawiedliwości.    

Posłuchaj

Zbigniew Ćwiąkalski gościem Macieja Wolnego (Temat dnia) 17:25
+
Dodaj do playlisty

Bruksela uznała, że nie występuje już ryzyko dla rządów prawa w Polsce. Przekonały ją zobowiązania polskiego rządu do naprawy wymiaru sprawiedliwości, w tym przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Adam Bodnara plan, którego częścią są ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym.  


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: Zbigniew Ćwiąkalski (były minister sprawiedliwości)

Data emisji: 7.05.2024

Godzina emisji: 13.06

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej