Ustawa o KRS. Kolarski: stanowisko prezydenta jest jasne, nie ma neosędziów
- Prezydent nie pozwoli na to, żeby różnicowano sędziów. To kwestia zasadnicza. Nie ma kogoś takiego jak neosędzia. Są tylko sędziowie, którzy złożyli przyrzeczenie sędziowskie w pałacu prezydenckim - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
2024-05-07, 19:05
Sejm w pierwszej połowie kwietnia przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wprowadza ona zmiany m.in. dotyczące wyboru sędziów-członków KRS, a także reguluje status sędziów powołanych przez KRS w poprzednim kształcie. Obecnie ustawa jest procedowana w Senacie.
O stanowisku Andrzeja Dudy w tej sprawie mówił gość Polskiego Radia 24. - Prezydent podejmie decyzję, kiedy ustawa trafi na jego biurko - zaznaczył Wojciech Kolarski.
Posłuchaj
Wojciech Kolarski o nowelizacji ustawy o KRS (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:16
Dodaj do playlisty
- Ale stanowisko prezydenta jest jasne, klarowne i niezmienne. Andrzej Duda nie pozwoli na to, żeby różnicowano sędziów. To kwestia zasadnicza. Nie ma kogoś takiego jak neosędzia. Są tylko sędziowie, którzy zostali wybrani, którzy złożyli przyrzeczenie sędziowskie w pałacu prezydenckim - stwierdził przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.
Nowelizacja ustawy o KRS. "Ponad trzy tysiące sędziów"
Jak zaznaczył, wspomnianym przez niego sędziom "przysługują pełne prawa". - Sędziów, którzy złożyli przysięgę przed prezydentem jest ponad trzy tysiące. Chodzi i o tych sędziów, i o Polaków, którzy muszą mieć pewność, że wyroki wydawane w ich sprawach w ostatnich latach są niewzruszalne - podsumował Wojciech Kolarski.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zmienia sposób wyboru piętnastu sędziów-członków KRS. Obecnie jest to kompetencja Sejmu. Projekt przewiduje, że będą wybierać ich wszyscy sędziowie w Polsce w wyborach bezpośrednich i tajnych. Prawo do kandydowania nie będzie przysługiwać sędziom, którzy zostali nimi po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 roku. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mają stracić mandaty.
Oprócz piętnastu sędziów-członków, w skład KRS wchodzą pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, czterech posłów, dwóch senatorów, minister sprawiedliwości i członek wskazany przez prezydenta. Do kompetencji KRS należy m.in. przedstawianie prezydentowi wniosków o powołanie sędziów w Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych, administracyjnych i wojskowych.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 7.05.2024
Godzina emisji: 17.35
bartos
REKLAMA