Sędzia Szmydt był szpiegiem? Michał Gramatyka: to nie wina żadnej partii, wyciągnijmy wnioski na przyszłość
2024-05-08, 09:45
- Nie przypisywałbym winy za werbunek [sędziego Szmydta] któremukolwiek ze środowisk politycznych, bo nie sądzę, żeby ktokolwiek z polityków chciał, żeby właśnie taka sytuacja zaistniała - stwierdził w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji i poseł Polski 2050.
W poniedziałek sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Tomasz Szmydt poinformował na konferencji prasowej nadawanej z Mińska, że składa rezygnację z pracy w WSA i ubiega się o azyl na Białorusi. W kolejnych godzinach i dniach pojawiły się informacje medialne dotyczące rozpracowywania sędziego przez polskie służby oraz podejrzeń, że mógł od dawna współpracować z białoruskim lub rosyjskim wywiadem.
Michał Gramatyka: sprawa sędziego Szmydta, to nie wina którejś partii politycznej
W Polskim Radiu 24 sprawę sędziego komentował wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka z Polski 2050. Polityk przyznał, że silna polaryzacja i tzw. wojna polsko-polska może sprzyjać werbunkowi urzędników przez obce służby. Jak wyjaśnił, wywiady wszelkich państw od zawsze wykorzystują słabości osób, które chcą nakłonić do współpracy - czy to nałogi, czy powiązania polityczne, czy jakieś "ciemne sprawy".
- Nie przypisywałbym winy za ten werbunek któremukolwiek ze środowisk politycznych, bo nie sądzę, żeby ktokolwiek z polityków chciał, żeby właśnie taka sytuacja zaistniała - dodał Michał Gramatyka, nawiązując do sporu politycznego między stroną rządzącą a opozycją w sprawie odpowiedzialności za sprawę sędziego Szmydta.
"Wyciągnijmy wnioski na przyszłość"
Wiceminister zauważył, że "to nie jest nic nienormalnego, że szpiegiem okazuje się osoba wysoko postawiona, mająca dostęp do tajemnic". - Takie osoby dla wywiadów są najbardziej "łakomymi kąskami". Myślę, że w tym przypadku właśnie tak było - ocenił Gramatyka.
REKLAMA
Wyraził nadzieję, że sprawę wyjaśni śledztwo, które prowadzi prokuratura, podkreślił też, że z historii sędziego Tomasza Szmydta należy wyciągnąć wnioski na przyszłość - dotyczące ochrony kontrwywiadowczej sędziów, działań polskich służb i walki z wpływami obcych wywiadów.
- Rosyjski dezerter zatrzymany w Polsce. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią
- Masowy ostrzał Ukrainy. Rosyjskie drony i rakiety spadły przy polskiej granicy. Poderwano F-16
- Łoboda: mamy wojnę hybrydową, może się okazać, że mamy agentów w instytucjach publicznych
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"
Prowadzi: Karol Surówka
Gość: Michał Gramatyka (wiceminister cyfryzacji, Polska 2050)
Data emisji: 08.05.2024
Godzina emisji: 07.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA