Trujący pierwiastek w Morzu Bałtyckim. Amerykańscy naukowcy alarmują

2024-05-13, 22:06

Trujący pierwiastek w Morzu Bałtyckim. Amerykańscy naukowcy alarmują
W Bałtyku rośnie poziom trującego pierwiastka. Foto: PAP/Adam Warżawa

Badania dna Morza Bałtyckiego wykazały wzrost poziomu metali ciężkich - w tym talu. Zanieczyszczenie wody może stanowić zagrożenie dla fauny i flory akwenu oraz dla ludzi korzystających z jego zasobów.

Badania Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI, nie mylić z WHO) nad składem chemicznym Morza Bałtyckiego, opublikowane w "Environmental Science & Technology", wskazują na wysokie stężenia talu - wyjątkowo niebezpiecznego metalu ciężkiego. Odpowiedzialnym za jego pojawienie się jest człowiek. Pierwiastek został prawdopodobnie uwolniony do morza 80 lat temu. 

W opublikowanych wnioskach można przeczytać między innymi, że "dane ze wschodniego basenu Gotlandii pokazują, że ta wysoka zawartość talu w wodzie morskiej powstała gdzieś pomiędzy 1940 a 1947 r. i skutkuje do dzisiaj".

Jak wskazują amerykańscy naukowcy, Morze Bałtyckie jest płytkie i zamknięte, co znaczy, że wymiana wody z innymi, sąsiednimi akwenami jest słaba. Z tego powodu zanieczyszczenia rozcieńczają się i neutralizują znacznie wolniej niż w innych morzach, więc Bałtyk łatwiej zatruć.

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego

Badania wykazują ponadto, że stężenie talu w badanych osadach wynosi 2,5 mikrograma na gram, co jest wartością niezwykle wysoką i niepokojącą. Morze Bałtyckie ma być najszerszym geograficznie obszarem zanieczyszczenia talem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano.

REKLAMA

Tal jest pierwiastkiem należącym do metali i to metali toksycznych. Jest silnie toksyczny, gdyż utlenia się w kontakcie z powietrzem. Charakterystyczny objaw zatrucia to łysienie poprzedzone czernieniem mieszków włosowych.

Ponadto tal zaburza trawienie, powoduje bóle neuralgiczne, zmiany psychiczne, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. To na tyle silna trucizna, że stosowano ją niegdyś przeciw gryzoniom. Antidotum na zatrucia związkami talu jest błękit pruski.

Czytaj także:

interia,o2,pkur/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej