Zamach na Roberta Ficę. Ekspert: nie da się ustrzec przed wszelkim zagrożeniami, zawsze pozostaje spory obszar chaosu

- Obniżanie ryzyk może dać lepsze efekty niż najlepsze przeszkolenie funkcjonariuszy ochrony - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W środę doszło do próby zamachu na szefa słowackiego rządu Roberta Ficę. 

2024-05-15, 21:53

Zamach na Roberta Ficę. Ekspert: nie da się ustrzec przed wszelkim zagrożeniami, zawsze pozostaje spory obszar chaosu
Prof. Milczanowski: kraj jest podzielony, temperatura sporu jest bardzo wysoka. Przyczynia się to do ryzyka zamachów. Foto: JAKUB GAVLAK/EPA

Słowacki premier Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova, po wyjazdowym posiedzeniu rządu. W ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Napastnik oddał w jego w kierunku kilka strzałów. Mężczyzna został zatrzymany przez po policję. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie da ustrzec przed wszelkim zagrożeniami na 100 proc. - Zawsze pozostaje spory obszar chaosu. Nie wynika to z niedomagań służb. Zdarzają się sytuacje, że nie można nadążyć. Spektakularne zamachy przygotowywane są tak, aby nagłośnić je medialnie. W ten sposób działają terroryści. W tym przypadku trudno było przewidzieć skalę zagrożenia. Większość zgromadzonych ludzi była zwolennikami premiera Słowacji. Trudno było przewidzieć tak radykalne wydarzenie - powiedział prof. Maciej Milczanowski.

- Szkolenia ochrony polegają na procedurach. Duża ich cześć opiera się jednak na działaniach intuicyjnych. W otaczającym chaosie nawet przypadkiem można wykryć zagrożenie. USA mają najlepiej zorganizowany system ochrony VIP-ów, ale i tak dosyć często dochodzi tam do podobnych zamachów. Nie wszystkim sytuacjom można zapobiec - dodał. 

Wewnętrzny spór na Słowacji 

Prof. Milczanowski zwrócił też uwagę na wewnętrzny spór, który toczy Słowację. - Kraj jest podzielony, temperatura sporu jest bardzo wysoka. Przyczynia się to do ryzyka zamachów. Nie możemy patrzeć tylko na jednostkowe wydarzenia. Trzeba brać pod uwagę całokształt sytuacji politycznej w kraju. Obniżanie ryzyk może dać lepsze efekty niż najlepsze przeszkolenie funkcjonariuszy ochrony - tłumaczył. 

Swoje dokładają też media elektroniczne. - Niektóre tytuły artykułów są tak podkręcane, żeby generować poczucie zagrożenia. Liczy się bowiem największa klikalność - podsumował ekspert.


Posłuchaj

Prof. Maciej Milczanowski gościem Michała Strzałkowskiego (Świat w powiększeniu) 9:35
+
Dodaj do playlisty

 

Zamach na premiera Słowacji

Policja prowadzi działania w Handlovej, gdzie doszło do ataku. Sprawca został zatrzymany. To 71-letni Juraj Cintula, który w przeszłości planował założyć partię pod nazwą "Ruch przeciw przemocy". Jak donoszą portale, mężczyzna był dawniej pracownikiem ochrony. Broń, z której oddał strzały, miał posiadać legalnie.

Słowacka prokuratura wszczęła postępowanie wobec sprawcy zamachu na premiera Roberta Ficę pod kątem usiłowania zabójstwa. Sprawcy grozi od 25 lat więzienia do dożywocia.

Więcej w nagraniu 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 20.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej