RPA oskarża Izrael o ludobójstwo. Trybunał w Hadze zaczął przesłuchania
RPA oskarża Izrael o ludobójstwo w Strefie Gazy. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął dwudniowe przesłuchania.
2024-05-16, 20:00
Południowoafrykańska strona twierdzi, że narodowi palestyńskiemu grozi "ciągła zagłada" – poinformowała agencja Reuters.
W ubiegłym tygodniu RPA zwróciła się do trybunału w Hadze o dodatkowe środki nadzwyczajne w celu ochrony mieszkańców Rafah, a także o nakazanie Izraelowi umożliwienia swobodnego dostępu do Gazy urzędnikom ONZ, organizacjom dostarczającym pomoc humanitarną oraz dziennikarzom i śledczym. Jak zaznaczono, do tej pory Izrael ignorował i łamał wcześniejsze nakazy sądowe wydane przez trybunał w Hadze.
- Dziś kluczową kwestią jest to, że zadeklarowany przez Izrael cel wymazania Gazy z mapy wkrótce zostanie zrealizowany - powiedział sędziom przedstawiciel prawny RPA Vaughan Lowe. Stwierdził on, że "dowody przerażających zbrodni i okrucieństw są dosłownie niszczone, i to buldożerami, wymazuje się je z pamięci tych, którzy popełnili te zbrodnie, i kpi ze sprawiedliwości".
Podczas czwartkowego wystąpienia strona południowoafrykańska przedstawiła argumenty na poparcie swojego wniosku o dodatkowe środki nadzwyczajne.
REKLAMA
Izrael: zarzuty są bezpodstawne
Izrael, który uznaje zarzuty za bezpodstawne, odpowie na nie w piątek. Strona izraelska już wcześniej informowała, że zintensyfikowała wysiłki mające na celu dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy zgodnie z poleceniem MTS.
Prawnik Yuval Kaplinsky, cytowany przez "The Times of Israel", stwierdził, że podjęcie przez MTS szybkiej decyzji o rozpatrzeniu wniosku RPA wskazuje, że sąd "może być gotowy do wydania ostrych poleceń Izraelowi". Jak zauważa, poprzednie wnioski RPA były przez trybunał odrzucane i nie dochodziło do przesłuchań.
- Dramatyczna sytuacja w Strefie Gazy. ONZ bije na alarm: zapasy paliwa wystarczą na jeden dzień
- Miliony ludzi głoduje w Strefie Gazy. Rozpaczliwy apel o pomoc
RPA oskarża Izrael o akty ludobójstwa na Palestyńczykach. W styczniu trybunał nakazał Izraelowi umożliwienie bezzwłocznego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz uniemożliwienie armii podejmowania działań, które mogłyby naruszyć prawa Palestyńczyków zagwarantowane przez Konwencję o ludobójstwie.
Orzeczenia i zarządzenia MTS są wiążące i nie podlegają odwołaniu. Sąd nie ma możliwości ich wyegzekwowania, ale nakaz wydany przeciwko danemu krajowi może zaszkodzić jego międzynarodowej reputacji i stworzyć precedens prawny.
REKLAMA
dn/PAP
REKLAMA