Wzrost polskiego PKB po trzech miesiącach tego roku rozczarowuje

2024-05-17, 10:00

Wzrost polskiego PKB po trzech miesiącach tego roku rozczarowuje
Warszawa, widok na centrum biznesu. PKB Polski po trzech miesiącach 2024 roku pozytywnie zaskakuje, ale inwestycje nadal spadają, choć rośnie konsumpcja.Foto: Patryk Kosmider/shutterstock

Fala problemów niemieckiej gospodarki zaczyna być widoczna w naszym eksporcie na rynki unijne, ale na szczęście pomaga konsumpcja wewnętrzna, która jest wciąż wysoka z powodu transferów społecznych - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński ze spółki BTFG.

Analiza najnowszych danych GUS o wstępnym szacunku PKB za I kwartał 2024 r., o  obrotach towarowych z zagranicą w tym samym okresie oraz próba odpowiedzi na pytanie czy bon energetyczny rozwiązuje problem wysokich cen energii - to główne tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński ze spółki BTFG.

Zdaniem Adama Rucińskiego po bardzo słabym dla polskiej gospodarki roku 2023, były ogromne oczekiwania związane z planowanym dużym odbiciem w górę w tym roku, ale tak się na razie nie stało. Wzrost PKB za I kwartał 2024 roku był na poziomie 1,9 procent (rok do roku), tymczasem oczekiwano, że tegoroczny wzrost PKB będzie na poziomie nawet 3,0-3,5 procent.

Ale trudno się było spodziewać bardzo dobrych wyników skoro gospodarka całej UE odstaje in minus od stanu gospodarki USA. I w takim kontekście trzeba oceniać dane o gospodarce Eurolandu ( wg. Eurostatu) i Polski (wg. GUS). A co równie ważne budżet państwa jest tak napięty, że nie ma możliwości, aby przez jego zmiany stymulować rozwój gospodarczy.

Agnieszka Durlik podkreśliła, że problemy Niemiec w bezpośredni sposób wpłynęły na eksport z Polski i poziom zamówień w przemyśle na unijne rynki. Widać wyraźnie, że problemy niemieckiej gospodarki z cenami energii, inwestycjami w Zielony Ład, są odczuwalne w całej gospodarce naszego zachodniego sąsiada, a przez to w innych krajach UE. Ale naszą gospodarką ratuje rynek wewnętrzny, ponieważ dzięki transferom społecznym ( program 800 +, 13 i 14 emerytura, wzrost wynagrodzeń) ta konsumpcja nie spadała, co pomaga polskim firmom.

   


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj

goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński ze spółki BTFG omawiali poziom polskiego PKB po I kwartale tego roku oraz wpływ sytuacji w Niemczech na polski eksport ( Anna Grabowska PR24) 22:37
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

Prowadzący: Anna Grabowska

Goście: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński ze spółki BTFG.

Data emisji: 17 05 2024

Godzina emisji: 9.06

Polecane

Wróć do strony głównej