Tesla rozbuduje fabrykę w Niemczech. Na nic sprzeciw ekologów

2024-05-17, 11:44

Tesla rozbuduje fabrykę w Niemczech.  Na nic sprzeciw ekologów
Tesla zwalnia pracowników.Foto: shutterstock.com/Flystock

Niemiecka fabryka amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla będzie rozbudowana. Zgodę na to wydała rada gminy Gruenheide pod Berlinem. Głosowanie odbyło się pod ochroną policji, ponieważ działacze na rzecz ochrony środowiska protestują przeciwko tym planom.

Pod rozbudowę Tesli będzie wyciętych mniej lasów niż pierwotnie planowano - pisze agencja dpa. To efekt presji ze strony lokalnych mieszkańców.

Firma chce rozszerzyć swoją lokalizację o stację towarową i obszary logistyczne. Gmina oczekuje, że zmniejszy to natężenie ruchu w Gruenheide.

Aktywiści nie muszą opuszczać obozu

W ubiegłym tygodniu setki aktywistów ekologicznych w Gruenheide ostrzegało przed zagrożeniami dla środowiska i protestowało przeciwko rozbudowie. Sojusz "Tesla den Hahn abdrehen" (Zakręcić kurek Tesli) i inicjatywa "Tesla stoppen" (Zatrzymać Teslę) zapowiedziały dalsze działania.

Sąd zdecydował, że aktywiści ekologiczni nie będą musieli na razie opuszczać obozu protestacyjnego z domkami na drzewie, który został założony na obrzeżach fabryki Tesli pod koniec lutego.

9 tys. mieszkańców, 12 tys. pracowników

Tesla od dwóch lat produkuje samochody elektryczne w Gruenheide, liczącej 9,2 tys. mieszkańców gminie na południowy wschód od Berlina.

W zakładzie pracuje około 12 tys. pracowników.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej