Ekstraklasa. Cracovia zaskoczyła Raków. "Pasy" zapewniły sobie utrzymanie w elicie

2024-05-19, 14:26

Cracovia pokonała Raków w meczu 33. kolejki. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Cracovia pokonała u siebie Raków Częstochowa 2:0 w meczu 33. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Bramki dla "Pasów" strzelili Benjamin Kallman i Michał Rakoczy.

Cierpliwość Cracovii. Kallman wykorzystał błysk Rakoczego

Gospodarze mogli otworzyć wynik spotkania już w 5. minucie. Po wrzucie z autu piłka trafiła do Sokołowskiego, który z bliskiej odległości oddał strzał na bramkę. Świetnie zachował się jednak Kovacević, który uratował swoją drużynę przed stratą gola.

Raków próbował zdominować grę, jednak brakowało skuteczności i konsekwencji w polu karnym "Pasów". W 21. minucie dość chaotyczna akcja zwieńczona została uderzeniem Svarnasa z dystansu, jednak piłka wylądowała w rękawicach Hrosso.

W 37. minucie Rakoczy po podaniu od Makucha wpadł w pole karne, po czym zabawił się z obrońcami Rakowa i oddał strzał. Futbolówkę zatrzymał Racovitan, jednak po dobitce Kallmana nie było już żadnych wątpliwości - Cracovia wyszła na prowadzenie.

Cios "Pasów" po przerwie przypieczętował utrzymanie

Początek drugiej połowy nie przyniósł zmiany obrazu gry - Raków częściej utrzymywał się przy piłce, a Cracovia mądrze broniła dostępu do stwojej bramki licząc na kontry.

W 55. minucie "Pasy" prowadziły już 2:0. Po stracie gości piłka trafiła do Patryka Makucha, który znakomicie "uruchomił" Michała Rakoczego. Ten ze stoickim spokojem podciął futbolówkę i pokonał Kovacevicia.

Podopieczni Dawida Szwargi ruszyli do ataku, a bliski zdobycia bramki kontaktowej był Ante Crnac, który po podaniu Drachala uderzał z bliskiej odległości. Fenomenalną interwencją popisał się jednak Hrosso.

Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Taki rezultat oznacza, że drużyna z Krakowa jest już pewna utrzymania w Ekstraklasie. Porażka "Medalików" oddala z kolei szansę na grę w eliminacjach do europejskich pucharów w przyszłym sezonie.

Cracovia Kraków - Raków Częstochowa 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Benjamin Kallman (37), 2:0 Michał Rakoczy (55).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: David Kristjan Olafsson, Otar Kakabadze. Raków Częstochowa: Bogdan Racovitan, Stratos Svarnas, Kamil Pestka.

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów 13 811.

Cracovia Kraków: Lukas Hrosso - Virgil Ghita, Kamil Glik, Andreas Skovgaard – David Kristjan Olafsson (68. Otar Kakabadze), Patryk Sokołowski, Jani Atanasov, Paweł Jaroszyński - Patryk Makuch, Benjamin Kallman (85. Mateusz Bochnak), Michał Rakoczy (77. Mikkel Maigaard).

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic – Adnan Kovacevic (63. Kamil Pestka), Bogdan Racovitan, Stratos Svarnas – Dawid Drachal (84. Jakub Myszor), Ben Lederman (69. Bartosz Nowak), Giannis Papanikolaou, Jean Carlos Silva - John Yeboah (69. Łukasz Zwoliński), Władysław Koczerhin - Ante Crnac.