Co z migrantami w Europie? Jest list podpisany przez ponad połowę przywódców UE
Piętnaście krajów UE chce, aby Komisja Europejska poszła w ślady Wielkiej Brytanii, która zamierza odsyłać osoby przekraczające nielegalnie granice do Rwandy
2024-05-21, 06:58
O nowym dokumencie pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Dziennik zauważa, że "list podpisany przez przeszło połowę przywódców Unii trafił do unijnej egzekutywy zaledwie parę dni po tym, jak po ośmiu latach negocjacji Wspólnocie udało się zawrzeć pakt imigracyjny."
Jak wyjaśnia gazeta, poza Danią, Rumunią i Polską pod pismem podpisały się także Włochy, Austria, Finlandia, Grecja, Holandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Czechy, Cypr i Malta. Natomiast Francja i Niemcy, które brały udział w przygotowaniu pisma, ostatecznie go nie poparły.
Ma powstać specjalna lista państw
"Rz" zauważa, że na razie nie wiadomo, dokąd osoby starające się o azyl miałyby trafiać z UE. "Listę »pewnych państw« ma dopiero ustalić Komisja Europejska. To przewiduje pakt migracyjny" - dodaje.
W liście do KE przywódcy 15 państw piszą, że konieczne są "niestandardowe rozwiązania". "Jednym z nich ma być zawarcie umów z państwami, które znajdują się na szlaku migracji do Unii. Bruksela jest już związana podobnymi porozumieniami m.in. z Turcją, Egiptem, Mauretanią czy Tunezją. Teraz miałoby ich być znacznie więcej" - wyjaśnia "Rz".
REKLAMA
Pakt z kontrowersjami
Nowe unijne regulacje zawarte w pakcie migracyjnym były negocjowane 8 lat. Reforma migracyjno-azylowej i tak nie zdobyła jednomyślnej zgody. Polska krytykuje przede wszystkim zasadę obowiązkowej solidarności. Są wprawdzie zapisy pozwalające na zwolnienie z relokacji na podstawie liczby migrantów czy uchodźców przyjętych przez jakiś kraj, ale tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Obowiązkowa solidarność zakłada mechanizm, w którym relokację można zastąpić opłatą w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Ta reguła zacznie obowiązywać za 2 lata. Podczas głosowania nad tą regulacją do sprzeciwu Polski i Węgier dołączyła Słowacja.
- Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Co to oznacza?
- Pakt migracyjny przyjęty. Ekspert PISM: może być kwestionowany
pg,pap,iar
REKLAMA
REKLAMA