Nauka islamu w niemieckich szkołach. Dr Andrzejewski: państwo będzie miało kontrolę

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.

2024-05-21, 13:35

Nauka islamu w niemieckich szkołach. Dr Andrzejewski: państwo będzie miało kontrolę
Niemiecki związek nauczycieli chce wprowadzenia do szkół lekcji islamu. Foto: Shutterstock/michaeljung

Szef niemieckiego związku nauczycieli postuluje wprowadzenie lekcji religii islamskiej do szkół. Ma to ułatwić zatrzymanie rosnącego radykalizmu wśród młodych muzułmanów. Obecnie co szósty uczeń w Niemczech jest wyznawcą islamu.

Dr Piotr Andrzejewski: to bardzo niemiecki pomysł

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gość audycji stwierdził, że pomysł nie jest zły i faktycznie może pomóc w walce z islamskim fundamentalizmem. Jak dodał - jest to "bardzo niemiecki pomysł - żeby poddać kontroli państwa edukację religijną i kulturową".

- W moim przekonaniu jest to bardzo dobry pomysł. Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa, poza kontrolą landów. (...) Odbywało się to tak, że za edukację religijną - jeśli nie odbywała się w domu - odpowiadali imamowie w meczetach, którzy byli finansowani z różnych źródeł. Wspomniany był przykład Iranu, ale nie można przejść obojętnie wobec całkiem znaczącego finansowania z Arabii Saudyjskiej, która przyczynia się znacząco do radykalizacji postaw młodzieży - mówił dr Piotr Andrzejewski.

Dodał, że dochodzi nawet do sytuacji, w których całkiem dobrze zintegrowane rodziny o pochodzeniu imigranckim, które od kilku pokoleń funkcjonują w Niemczech, zaczynają mieć problem z radykalizacją dzieci i młodzieży - młode osoby zaczynają wyznawać poglądy bardziej fundamentalistyczne niż ich rodzice.

Propozycja niemieckiego związku nauczycieli

Szef niemieckiego związku nauczycieli Stefan Düll uważa, że po latach dyskusji czas wprowadzić islam do szkół. W wywiadzie dla gazety "Neue Osnabrücker" szef nauczycielskiego związku podkreślił, że lekcje religii prowadzone po niemiecku i przez nauczycieli z uprawnieniami pozwolą przejąć kontrolę nad treściami przekazywanymi młodym ludziom.

Według Stefana Dülla sami rodzice zgłaszają postulat takich zajęć lekcyjnych, argumentując, że nie chcą, by ich dzieci były indoktrynowane przez imamów z Iranu czy Turcji. Dla rodziców problemem jest rosnąca radykalizacja islamskiej młodzieży.

W niektórych landach władze próbują wprowadzać pomysł w życie, ale barierą okazuje się brak jednej instytucji w Niemczech, która reprezentowałaby wszystkich muzułmanów. Islam jest podzielony nie tylko na odłamy, ale różnice są także wewnątrz nich. Do tego kraje muzułmańskie chętnie wpływają na islamskie organizacje religijne w krajach Europy, w tym w Niemczech, dlatego te nie chcą rozmawiać z niemieckimi instytucjami.

Posłuchaj

Szef niemieckiego związku nauczycieli postuluje wprowadzenie lekcji religii islamskiej do szkół. Ma to ułatwić zatrzymanie rosnącego radykalizmu wśród młodych muzułmanów. Relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Piotr Andrzejewski: pomysł lekcji islamu w niemieckich szkołach jest dobry ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 12:53
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: dr Piotr Andrzejewski (Instytut Studiów Politycznych PAN)
Data emisji: 21.05.2024
Godzina emisji: 11.46

Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej