Niepokojące odkrycie w Niemczech. Ładunki wybuchowe blisko ropociągu NATO

Dwa granaty, zapalnik i ładunki wybuchowe znaleziono zakopane w skrzynce pod ziemią na zachodzie Niemiec. W pobliżu przebiega ważna dla NATO i wykorzystywana także przez Amerykanów nitka ropociągu. Służby nie wykluczają więc, że ktoś szykował się do akcji sabotażu.

2024-05-21, 18:40

Niepokojące odkrycie w Niemczech. Ładunki wybuchowe blisko ropociągu NATO
Materiały wybuchowe w pobliżu ważnego ropociągu odkryto w listopadzie . Foto: CoolKengzz/ Shutterstock

Tajemnicze znalezisko odkopano w listopadzie ubiegłego roku. Kilkaset gramów ładunków wybuchowych, zapalnik i dwa granaty pochodzenia jugosłowiańskiego odkryto pół metra pod ziemią przy okazji prac ziemnych przy naprawie masztu energetycznego. Wszystko było szczelnie owinięte folią.

Wstępne ustalenia sugerują, że sprzęt leżał zakopany w ziemi najwyżej kilkanaście miesięcy.

Jak podaje "Süddeutsche Zeitung", pracownicy powiadomili policję Nadrenii-Palatynatu, ale śledczy od listopada nie namierzyli właściciela zawartości schowka.

Granaty w pobliżu ropociągu NATO. Podejrzenia płyną w stronę Rosji

Przez maleńkie Bellheim (ok 9 tys. mieszkańców) przechodzi jedna z gałęzi Central Europe Pipeline System - ropociągu powstałego w czasie zimnej wojny na potrzeby baz NATO w Niemczech, Francji i Beneluksie. Korzystają z niego też Amerykanie. Przed laty system był celem zamachów lewicowych ekstremistów. 

REKLAMA

Podejrzenie płynie w stronę Rosji, bo niewytłumaczalnych zdarzeń na infrastrukturze przybyło, odkąd Ukraina została zaatakowana przez wojska Władimira Putina.

Niemieckie służby informuję o utrzymującym się zagrożeniu aktami sabotażu ze strony Rosji, nie tylko w cyberprzestrzeni.

Posłuchaj

Ładunki wybuchowe, zapalnik i dwa granaty. Taki miniarsenał zakopany pod ziemią znaleźli robotnicy budowlani na zachodzie Niemiec. W pobliżu przebiega ropociąg NATO, jest zatem podejrzenie, że ktoś szykował akcję sabotażu - relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej