Nadciągają potężne nawałnice. Najwyższy stopień alertów

2024-05-22, 20:30

Nadciągają potężne nawałnice. Najwyższy stopień alertów
Pogoda. Nadchodzą nawałnice. Najwyższy poziom alertów IMGW . Foto: Roman Mikhailiuk/Shutterstock

Pogoda w Polsce robi się bardzo niebezpieczna. IMGW ostrzega przed burzami, intensywnym deszczem, a nawet gradem. Może też silnie wiać. Alerty wydano już dla połowy kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami w dużej części kraju, głównie na południu Polski. Początkowo były to alerty pierwszego i drugiego stopnia, jednak po południu część z nich została podniesiona do trzeciego - najwyższego - stopnia. Ostrzeżenia o burzach wydało również RCB.

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami - zagrożenie życia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody na znacznym obszarze lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia, uniemożliwiające prowadzenie działalności, zostało wydane dla: powiatu tureckiego i kaliskiego w woj. wielkopolskim, południowych powiatów woj. łódzkiego, północnych powiatów woj. śląskiego, południowo-zachodnich powiatów woj. małopolskiego, południowych powiatów woj. świętokrzyskiego oraz południowo-wschodnich powiatów woj. podkarpackiego.

Zgodnie z informacjami IMGW, na terenach objętych ostrzeżeniem trzeciego stopnia spodziewany jest intensywny rozwój konwekcji i burze. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu, zarówno ze względu na przejściowo nawalne natężenie opadów, jak i ich wolne przemieszczanie się. Podczas burz należy spodziewać się opadów gradu i silnych porywów wiatru do około 80 km/h. W tych regionach w czasie burzy może spaść do 80 litrów wody na metr kwadratowy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w wielu powiatach - duże straty materialne

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą pasa dużej części kraju, począwszy od Szczecina, a kończąc na Rzeszowie. Obejmują południowy zachód woj. zachodniopomorskiego, większość woj. lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego, północy woj. dolnośląskiego i opolskiego, prawie całego woj. śląskiego, południowego krańca woj. mazowieckiego i lubelskiego oraz całego woj. świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Burzom prognozowanym dla rejonów Polski objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm na metr kwadratowy, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Miejscami możliwe opady gradu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Posłuchaj

Synoptyczka IMGW Grażyna Dąbrowska mówi, że ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczą regionów Polski południowo-zachodniej, a także południowych części Mazowsza i Lubelszczyzny (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

IMGW ostrzega: wystąpią burze łańcuszkowe

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla południowo-zachodniej części woj. lubuskiego, południa i centrum woj. dolnośląskiego, południa woj. opolskiego, południowo-zachodniego krańca woj. śląskiego, dużej części woj. zachodniopomorskiego, północnego wschodu woj. wielkopolskiego, południowo-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz centralnej części woj. lubelskiego.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, że w niektórych regionach suma opadów może wynieść nawet ponad 50 milimetrów na metr kwadratowy. Rzecznik dodał, że prognozowane są burze łańcuszkowe. - Jedna za drugą może wchodzić na dany teren i w związku z tym właśnie kumulacja opadów może być bardzo duża - przestrzegł.

Posłuchaj

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że prognozowane są burze łańcuszkowe (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że w niektórych miejscach może dojść do podtopień. - Myślę, że wszyscy jeszcze pamiętamy obrazy z Gniezna. Więc właśnie takie zalane ulice jak najbardziej - dziś do godzin wieczornych - w niektórych miastach mogą się pojawiać - powiedział Grzegorz Walijewski.

Czytaj również:

Posłuchaj

Niemal we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia przed burzami wydane przez instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W sześciu mogą wystąpić burze trzeciego stopnia, z silnymi ulewami. Relacja Marty Szulborskiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Alert RCB: uwaga na burze z gradem

Większość ostrzeżeń IMGW obowiązuje od południa do drugiej w nocy.

Ostrzeżenie przed burzami wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak podano: "Uwaga! Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni".

Posłuchaj

Rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Piotr Błaszczyk mówi, że ostrzeżenia SMS przed burzami zostały wysłane do mieszkańców trzynastu województw (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie 13 województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Posłuchaj

Kto nie musi wychodzić, niech zostanie w domu - radzi Piotr Błaszczyk (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Susza hydrologiczna w Polsce

Pomimo groźby silnych opadów deszczów w znacznej części kraju, już pojawiły się regiony, w których mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. W rzekach w całym kraju spada poziom wód, ponad połowa z nich jest już w strefie wody niskiej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pierwsze ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną - dla rzeki Mień w województwie kujawsko-pomorskim.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówi, że niski stan wód dotyczy 60 procent polskich rzek.

Posłuchaj

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówi, że niski stan wód dotyczy 60 procent polskich rzek (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

W niektórych miejscach w Polsce nie było opadów deszczu od początku miesiąca - podkreśla Grzegorz Walijewski. Jako przykład podaje Warszawę - w maju spadły tu zaledwie dwa milimetry deszczu na metr kwadratowy. To miasto jest obecnie jedną z najbardziej suchych stolic w Europie. Z kolei na północy i w centrum Mazowsza spadło od jednego do czterech procent normy opadu.

Posłuchaj

W niektórych miejscach w Polsce nie było opadów deszczu od początku miesiąca - podkreśla Grzegorz Walijewski (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

W internecie pojawiła się specjalna mapa dotycząca wody wodociągowej, tworzona przez twórców bloga Świat Wody. Są na niej gminy, w których wystosowano apele o rozważne korzystanie z wody. W tej chwili na mapie jest ponad 20 miejscowości. O tym, że dana gmina boryka się z deficytem wody, może poinformować każdy internauta.

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej