Orlen przedstawił strategię rozwoju. Stawia na OZE i atom

2024-05-23, 14:00

Orlen przedstawił strategię rozwoju. Stawia na OZE i atom
Orlen przedstawi nową strategię energetyczną do końca tego roku.Foto: Shutterstock/Skorzewiak

Rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami o nowej formule przedsięwzięcia dotyczącego SMR - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Zapowiedział przyspieszenie w segmencie morskiej energetyki wiatrowej oraz nową strategię dla petrochemii jeszcze w tym roku.

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawił wizję Orlenu. Wskazał, że zostanie ona zawarta w strategii, którą koncern przedstawi do końca tego roku.

- Zobowiązuję się do przyspieszenia, bo przyspiesza transformacja energetyczna. Chcemy w tym biznesie uczestniczyć, bo przyniesie nam to pieniądze. Orlen może stać się kluczowym graczem transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej i zrobimy wszystko, żeby się stał - podkreślił prezes Fąfara.

Zwrócił uwagę, że cele dekarbonizacyjne są realne, ale w wielu momentach ich realizacja w spółce jest opóźniona.

- Tam gdzie nadrobienie opóźnień nie będzie możliwe trzeba zweryfikować strategię. W kilku obszarach możemy przyśpieszyć już teraz - to jest OZE i obszar związany z offshore - wskazał. 

- Będziemy konsekwentnie rozwijać energetykę gazową, tak by w 2035 r. zupełnie odejść od węgla - poinformował Fąfara.

Zaznaczył, że koncern będzie chciał też, by jego sieć sprzedaży detalicznej paliw stała się najnowocześniejsza w regionie. - Staramy się i nad tym pracujemy i mam nadzieję, że niedługo to osiągniemy - powiedział prezes Orlenu.

Co z reaktorem typu SMR?

Prezes przypomniał też, że w 2030 r. Orlen chce uruchomić jeden SMR (mały jądrowy reaktor modułowy) o mocy 300 MW. Przyznał, że stopień zaawansowania tej technologii i kwestie regulacyjnie są wyzwaniem.


Posłuchaj

Prezes Orlenu mówi o programie reaktorów SMR (IAR). 0:21
+
Dodaj do playlisty

- Niemniej będziemy rozwijać technologię. Rozpoczęliśmy z naszymi partnerami, rozmowy o nowej formule przedsięwzięcia - dodał Ireneusz Fąfara.

Wskazał, że urealnienia potrzebuje też projekt petrochemii. -Strategię dla petrochemii chcemy ogłosić jeszcze w tym roku - zapowiedział prezes.

Orlen ma pozostać zostać liderem w regionie

Prezes spółki Ireneusz Fąfara uważa, że spółka może stać się kluczowym graczem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ireneusz Fąfara podkreśla, że transformacja energetyczna znacząco przyspiesza - znacząco wyprzedziła prognozy między innymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

-To realny biznes a nie ideologia, i my chcemy w tym uczestniczyć, bo przyniesie nam to pieniądze, a po drugie będzie dobre dla środowiska - wyjaśniał. Zapowiedział także przegląd projektów inwestycyjnych.

Cele dekarbonizacyjne zadeklarowane w strategii Orlenu są aktualne i zgodne z kierunkami transformacji, ale ich realizacja jest w wielu elementach opóźniona. Dlatego koncern musi nadrabiać zaległości w wielu obszarach.

- Przyspieszamy tam, gdzie to jest możliwe i uzasadnione biznesowo - mówił na konferencji. Wymienił między innymi energetykę wiatrową na morzu i lądzie.

Oprócz tego spółka będzie rozwijać energetykę gazową. Zamierza też zwiększyć aktywność w obszarze odnawialnego wodoru i biopaliw. Orlen do końca tego roku zamierza przedstawić nową strategii.


PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Prostak/w dyd/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej