Martwi zakładnicy Hamasu. Dramatyczne odkrycie w Strefie Gazy

2024-05-24, 11:55

Martwi zakładnicy Hamasu. Dramatyczne odkrycie w Strefie Gazy
Armia Izraela odzyskała szczątki trzech zakładników uprowadzonych do Strefy Gazy. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

W Strefie Gazy znaleziono ciała trzech zakładników, uprowadzonych przez Hamas 7 października ubiegłego roku. Jak podało izraelskie dowództwo, szczątki odkryto podczas nocnej operacji armii i służb wywiadowczych Izraela w Dżabalji na północy palestyńskiej enklawy.

Ciała ofiar zostały zidentyfikowane przez lekarzy z Izraelskiego Narodowego Instytutu Kryminalistyki. Należą one do dwóch uczestników festiwalu muzycznego Supernova oraz do mężczyzny, który usiłował dotrzeć do wnuczki przebywającej w jednej z baz u męża - podoficera izraelskich sił zbrojnych.

Kim byli trzej zabici zakładnicy?

Zabici to 30-letni Orion Hernandez Radoux, 42 - letni Hanan Yablonka i 59-letni Michel Nisenbaum. Według armii izraelskiej, mężczyzn zabito podczas ataku Hamasu na Izrael, a ich ciała zostały ukryte na terenie Strefy Gazy.

Siły zbrojne podały, że ciała całej trójki zabrano z rejonu kibucu Mefallesim, czyli tego samego miejsca, z którego palestyńscy terroryści uprowadzili zwłoki czterech innych zakładników. Ciała tych osób wydobyto w ubiegłym tygodniu z tunelu w Dżabalii.

Prezydent Izraela Icchak Herzog podziękował w oświadczeniu żołnierzom i oświadczył, że obowiązkiem izraelskich władz jest sprowadzenie do domu wszystkich zakładników - "żywych i tych, których musimy pochować". 

REKLAMA

Martwi zakładnicy Hamasu

Hamas wielokrotnie używał zwłok zabitych jako elementu przetargowego. Obecnie przetrzymuje w Strefie Gazy szczątki dwóch żołnierzy, którzy zginęli w 2014 roku.

Palestyńscy ekstremiści przeprowadzili atak na Izrael 7 października 2023 roku, zabijając około 1200 osób i porywając około 250, w większości cywilów. W odwecie Izrael rozpoczął zmasowaną ofensywę w Strefie Gazy, w której do tej pory zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków, a ponad 79 400 zostało rannych.

Czytaj także:

IAR/PAP/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej